ARCHIWUM
Światowy Tydzień Jaskry. Za darmo i bez skierowania przebadaj wzrok i sprawdź czy nie jesteś chory

Światowy Tydzień Jaskry. Za darmo i bez skierowania przebadaj wzrok i sprawdź czy nie jesteś chory

Fot. pixabay
12.03.2018
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
12.03.2018

Cierpisz na bóle głowy, gorzej widzisz? Być może masz początki jaskry. Bezpłatnie możesz przebadać się w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku we wtorek, 13 marca 2018 r.

Światowy Tydzień Jaskry obchodzony jest od 11 do 17 marca 2018 r. To międzynarodowa inicjatywa okulistów, która ma podnieść świadomość o tej chorobie oraz zwiększyć jej wykrywanie we wczesnych stadiach.

W ponad 60 gabinetach okulistycznych w Polsce, bez skierowania i bezpłatnie, będzie można zbadać wzrok pod kątem jaskry. Chodzi o wykonanie pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego, badanie dna oka oraz badanie grubości rogówki.

Co to za choroba?

– Jaskra to zespół chorób oczu, w przypadku których wewnątrzgałkowe ciśnienie jest zbyt wysokie dla nerwu wzrokowego, co prowadzi do powolnego jego zamierania i pogorszenia pola widzenia aż do całkowitego zaniku. W efekcie prowadzi do całkowitej ślepoty – wyjaśnia Hanna Sikorska, ordynator oddziału okulistycznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Korczaka w Słupsku.

Na jaskrę choruje prawie 70 milionów ludzi na świecie, a ponad 6 milionów jest z tego powodu całkowicie niewidomych. Jaskra jest drugą po zaćmie najczęstszą przyczyną ślepoty w krajach rozwiniętych, jednak zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia dużo groźniejszą, ponieważ utrata wzroku jest nieodwracalna. W Polsce problem jaskry może dotyczyć nawet 800 tys. osób.

Jakie objawy powinny zaniepokoić?

W najczęstszej postaci jaskry, tzn. w jaskrze otwartego konta przesączania, pierwsze objawy są dla pacjenta trudne do zauważenia. Bóle oka, bóle głowy czy obniżenie ostrości widzenia, nie są charakterystyczne dla początkowych etapów tej formy jaskry, a występują w jej późniejszej fazie. Dlatego jedynym sposobem wczesnego rozpoznania jaskry jest regularne badanie wzroku u okulisty. Dopiero dokładne badanie przez lekarza okulistę, może doprowadzić do rozpoznania choroby.

W jaskrze z wąskim kątem przesączenia może dojść do ostrego ataku choroby połączonego z bardzo silnym bólem głowy i oka, zaczerwienieniem oka i poszerzeniem źrenicy. Wówczas należy natychmiast zgłosić się do okulisty.

Na czym polega leczenie?

Celem leczenia jaskry jest zahamowanie rozwoju choroby na jak najwcześniejszym etapie i uratowanie wzroku. Leczenie opiera się na utrzymaniu prawidłowego ciśnienia w oku, czyli równowagi pomiędzy produkcją cieczy wodnistej w gałce ocznej, a jej odpływem do krwioobiegu. W jaskrze stosuje się leczenie farmakologiczne, za pomocą leków (kropli do oczu), obniżających ciśnienie śródgałkowe. Jeżeli nie daje to pożądanego efektu lub pacjent nie może kontynuować leczenia farmakologicznego, wówczas konieczne jest leczenie laserowe lub operacyjne.

Gdzie się badać?

Słupski szpital włączył się w akcję Polskiego Towarzystwa Okulistycznego pod hasłem Polscy okuliści kontra jaskra.

Bezpłatne badania przesiewowe będzie można wykonać we wtorek, 13 marca. Gabinet poradni okulistycznej nr 13 na parterze szpitala, tuż przy głównym wejściu, otwarty będzie w godzinach od 11 do 13. Z wizyty powinny przede wszystkim skorzystać osoby, które nie były u okulisty co najmniej przez rok i nie są chore na jaskrę.

Lista placówek znajduje się na stronie tygodnia jaskry.

Sprawdź, czy nie masz jaskry

13 marca 2018 r., wtorek, godz. 11.00-13.00

Gabinet okulistyczny na 13 na parterze szpitala, przy wejściu głównym

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Korczaka w Słupsku

ul. Hubalczyków 1, Słupsk

Dowiedz się więcej

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Departament Zdrowia pod numerem 58 32 68 260
lub adresem e-mail dz@pomorskie.eu

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Departament Zdrowia
ul. Rzeźnicka 58
80-810 Gdańsk