ARCHIWUM
Zrośnięte brwi czy twarz elfa – jak żyć z chorobami rzadkimi? Odpowiedź poznasz na konferencji [REJESTRACJA]

Zrośnięte brwi czy twarz elfa – jak żyć z chorobami rzadkimi? Odpowiedź poznasz na konferencji [REJESTRACJA]

Podopieczni Ośrodka Chorób Rzadkich. Fot. Fundacja Parent Project Muscular Dystrophy
26.04.2018
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
26.04.2018

Jak się diagnozuje i leczy choroby rzadkie? Ilu pacjentów jest na Pomorzu? Jak wspierać rodziny z chorym dzieckiem? To tylko niektóre z zagadnień, które zostaną poruszone na konferencji, która odbędzie się 15 maja 2018 r. Rejestracja trwa, a liczba miejsc ograniczona.

Spotkanie odbędzie się w Sali im. Lecha Bądkowskiego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Tematem konferencji popularno-naukowej jest funkcjonowanie dziecka z chorobą rzadką w społeczeństwie.

Czym są choroby rzadkie?

Dr n. med. pediatra i genetyk, ordynator oddziału patologii wieku niemowlęcego w Klinice Pediatrii, Hematologii, Onkologii i Endokrynologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego Jolanta Wierzba wyjaśnia: „choroby rzadkie CR (z ang. rare diseases) to choroby występujące sporadycznie, są trudne w diagnostyce, o przewlekłym i ciężkim przebiegu, w większości ujawniają się w wieku dziecięcym. Aż 80 proc. rzadkich chorób ma podłoże genetycznie”.

– Niektóre choroby ujawniają się po urodzeniu, a inne znacznie później, nawet w okresie dorosłości. Większość z nich wymaga długiej i kosztownej diagnostyki, zmiany obejmują bowiem wiele narządów. Dla wielu z chorych nie ma leczenia, a dla tych, których można leczyć, terapia jest bardzo kosztowna. Oczekiwanym rezultatem jest zatem nie tyle wyleczenie chorego, ile przedłużenie długości i maksymalna poprawa komfortu jego życia. Pierwsze oznaki choroby są bardzo trudne do zdiagnozowania, gdyż objawy często są bardzo nietypowe. Dlatego też szczególnie czujni powinni być rodzice, nauczyciele, a także lekarze – wyjaśnia dr n. med. Jolanta Wierzba.

Gdzie je się leczy?

W ramach Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego przy Poradni Genetycznej od 1 lipca 2015 r. działa Ośrodek Chorób Rzadkich (OCR). Jest drugą tego typu placówką dla dzieci w Polsce. OCR współpracuje ze specjalistami z zakresu genetyki, neurologii, kardiologii, rehabilitacji, endokrynologii, ortopedii, dietetyki itd.

– W UCK-u rocznie przyjmowanych jest kilkuset małych pacjentów. Dla każdego schorzenia stworzono odrębną listę niezbędnych badań i konsultacji specjalistycznych, adekwatnych do potrzeb. To tzw. ścieżka zdrowia. Dla przykładu dziecko z zespołem Cornelii de Lange – najczęściej niepełnosprawne intelektualnie – będzie wymagało innej ścieżki zdrowia niż chłopcy z zespołem Duchenne’a, którzy zazwyczaj są inteligentni, ale borykają się z postępującym i nieodwracalnym zanikiem mięśni – informuje dr n. med. Wierzba.

Porady udzielane są w ramach umowy z NFZ-em. Fundusz płaci za leczenie dzieci, ale tylko do ukończenia 18 roku życia. Dorośli pacjenci mogą liczyć jedynie na konsultacje w poradni.

Wymagane jest skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu do Poradni Genetycznej UCK. Na pierwszą wizytę należy zabrać pełną dokumentację dziecka m.in.: wypisy ze szpitala, dostępne konsultacje, wyniki badań obrazowych. Pierwsza wizyta jest rozmową z koordynatorem ośrodka.

Jakie to choroby?

W Ośrodku Chorób Rzadkich prowadzone są konsultacje medyczne dla dzieci i młodzieży z zespołem Cornelii de Lange (charakterystycznie zrośnięte brwi, częste infekcje płuc, trudności z karmieniem, opóźnienie rozwoju – przyp. red.), zespołem Williamsa (pacjenci mają twarze elfów, są niżsi od rówieśników i zachowaniem elfy przypominają – przyp. red.), zaburzeniami beta-oksydacji kwasów tłuszczowych (LCHAD, MCAD) w przypadku mukopolisacharydoz jak np. zespół Huntera.

W UCK-u od lipca 2015 r. realizowany jest pilotażowy program konsultacji medycznych dla dzieci i młodzieży chorujących na dystrofie mięśniowe Duchenne’a (DMD) z województwa pomorskiego.

DMD, czyli postępujący niedowład mięśni, jest jedną z najczęstszych chorób genetycznych rozpoznawanych w dzieciństwie. Jest to najcięższa i najczęstsza postać dystrofii mięśni. Częstotliwość występowania wynosi jeden przypadek na 3000-3500, tj. 300 na milion nowo narodzonych chłopców.

Skutkiem choroby jest postępująca utrata siły mięśni wywołana przez mutację w genie kodującym dystrofinę. Brak dystrofiny powoduje uszkodzenie komórek mięśniowych, co w konsekwencji prowadzi do zaburzeń pracy wielu organów i tkanek, zwłaszcza związanych z sercem i układem oddechowym.

Choroby rzadkie w liczbach

Na świecie jest 12 tysięcy rzadkich chorób, na które cierpi od 6 do 8 proc populacji. Oznacza to, że choruje 350 mln osób, w Europie to ponad 30 mln. To tak, jakby cała ludność Malty, Luksemburga, Cypru, Estonii, Łotwy, Słowenii, Litwy, Chorwacji, Irlandii, Słowacji i Finlandii była chora na choroby rzadkie. Szacuje się, że cierpi na nie jest ok 2-3 mln Polaków. Choroby te różnią się przyczynami, przebiegiem i sposobem leczenia. Jednak aż 80 proc. z nich ma podłoże genetyczne. Wiele z nich jest nieuleczalnych i w 75 proc. dotykają dzieci.

Kto może wziąć udział w konferencji?

Organizatorami spotkania są Ośrodek Chorób Rzadkich przy Poradni Genetycznej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, samorząd województwa pomorskiego, Fundacja Parent Project Muscular Dystrophy oraz Gdański Uniwersytet Medyczny.

Do udziału w konferencji mogą się zapisać przedstawiciele samorządów lokalnych, szkół – nauczyciele, psychologowie, dyrekcja, organizacje pozarządowe i osoby odpowiedzialne za system opieki nad chorymi na choroby rzadkie oraz rodzice dzieci z chorobami rzadkimi.

Liczba miejsc na konferencję jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń

Link do rejestracji

Zaproszenie

Program Konferencji

Dowiedz się więcej

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Departament Zdrowia pod numerem 58 32 68 260
lub adresem e-mail dz@pomorskie.eu

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Departament Zdrowia
ul. Rzeźnicka 58
80-810 Gdańsk