ARCHIWUM
Światowy Tydzień Karmienia Piersią (od 1do 7 sierpnia)

Światowy Tydzień Karmienia Piersią (od 1do 7 sierpnia)

Fot. pixabay
26.07.2018
Małgorzata Kowalewska
Małgorzata
Kowalewska
AUTOR
Małgorzata Kowalewska
Małgorzata
Kowalewska
26.07.2018

Jest on obchodzony w ponad 120 krajach na całym świecie. Data rozpoczęcia obchodów Światowego Tygodnia Karmienia Piersią związana jest z podpisaniem 1 sierpnia 1990 roku we Florencji Deklaracji Innocenti w sprawie „Ochrony, Propagowania i Wspierania Karmienia Piersią". Dokument ten zobowiązuje placówki położnicze do realizowania założeń WHO i UNESCO, a podstawę inicjatywy stanowi tzw.: „10 kroków do udanego karmienia piersią".

Każda placówka świadcząca usługi położnicze oraz prowadząca opiekę nad noworodkami powinna:

1. Opracować (w formie pisemnej) procedury sprzyjające karmieniu piersią oraz zapoznać z nimi pracowników.

2. Przeszkolić wszystkich pracowników w zakresie umiejętności, niezbędnych do wdrożenia powyższego postępowania.

3. Informować wszystkie kobiety w ciąży o korzyściach karmienia piersią oraz o tym, jak postępować w trakcie całego okresu karmienia.

4. Pomagać kobietom w rozpoczęciu karmienia piersią w trakcie pół godziny od narodzin dziecka.

5. Pokazywać matkom jak karmić piersią oraz jak podtrzymać laktację, nawet jeśli będą oddzielone od swoich dzieci.

6. Nie podawać noworodkom żadnych pokarmów ani płynów poza mlekiem kobiecym, z wyjątkiem sytuacji, gdy wymagają tego względy medyczne.

7. Stosować system „rooming – in” – pozwalając matkom i dzieciom pozostawać przez całą dobę razem.

8. Zachęcać kobiety do karmienia piersią „na żądanie”.

9. Nie podawać niemowlętom karmionym piersią smoczków ani żadnych innych uspokajaczy.

10. Sprzyjać powstawaniu lokalnych grup wspierających karmienie piersią oraz kierować do nich kobiety opuszczające oddział położniczy.

Mleko matki jako pierwszy pokarm pełni szczególną rolę w żywieniu człowieka. Jest najlepszym pokarmem dla dziecka zarówno zdrowego jak i chorego. Dla dzieci urodzonych przedwcześnie pokarm mamy ma znaczenie terapeutyczne, wspiera ich rozwój i powrót do zdrowia. Jego dostępność, bezpieczeństwo i jakość mogą zdecydować o późniejszym stanie zdrowia dorosłego człowieka. Podanie sztucznej mieszanki nowo narodzonemu dziecku możliwe jest w każdej chwili – a matczyne karmienie dziecka rozpocząć można tylko raz. Karmienie piersią jest najlepsze zarówno dla matki jak i dziecka. Buduje intymną więź między matką a nowonarodzonym dzieckiem. Podstawowe fakty, które zostały wykazane przez setki badań naukowych i analiz na przestrzeni ostatnich pięćdziesięciu lat niezbicie dowodzą, iż taki najnaturalniejszy sposób karmienia noworodków, niemowląt i starszych dzieci pozytywnie wpływa na jakość życia całego społeczeństwa, a także na jego stan zdrowia, a nawet inteligencję, kreatywność i rozwój intelektualny oraz fizyczny. Jeżeli jednak nie jest możliwe karmienie dziecka z piersi, konieczne jest utrzymanie laktacji, aby dostarczyć dziecku odciągnięty pokarm. Prawidłowo odciągnięte i przechowywane mleko pozostaje optymalnym pożywieniem zarówno dla noworodka, niemowlęcia, jak i małego dziecka.

Bank Mleka to właśnie miejsce, które umożliwia karmienie naturalnym pokarmem noworodków i niemowląt, które nie mogą być karmione przez ich mamy. To małe laboratorium zajmujące się pozyskiwaniem mleka kobiecego od honorowych dawczyń. W bezpieczny sposób przechowują oraz dostarczają pokarm potrzebującym dzieciom. Chodzi o zapewnienie odżywiania mlekiem kobiecym noworodków i niemowląt, które nie mogą być karmione mlekiem biologicznej matki. Dotyczy to dzieci urodzonych przed 37 tygodniem ciąży lub ważących poniżej 2,5 kg, donoszonych w stanie ciężkim. Szczególnie tych, u których zdiagnozowano ciężkie lub nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju. Jednym z celów powstania Banku Mleka jest również pomoc w przypadkach przedwczesnego zakończenia ciąży związanego z chorobą nowotworową matki i koniecznością rozpoczęcia jej leczenia z zastosowaniem chemioterapii czy też kobietom po mastektomii, które urodziły dzieci.

Szpitale Pomorskie Sp. z o. o. otrzymały w 2017 roku prawie 415 tys. zł dotacji z Ministerstwa Zdrowia na otworzenie i prowadzenie Banku Mleka. Środki na ten cel pochodzą z programu polityki zdrowotnej służącemu wykonaniu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem na lata 2017-2021″ w zakresie interwencji: Odżywianie mlekiem kobiecym noworodków i niemowląt poprzez utworzenie sieci banków mleka kobiecego. W 2018 oprócz Szpitali Pomorskich Sp z o. o. dotację z Ministerstwa Zdrowia na Bank Mleka otrzymało także Uniwersyteckie Centrum Kliniczne. Szpitale te zawrą umowy o współpracy w zakresie udostępniania mleka z Banku Mleka kobiecego z pozostałymi szpitalami z województwa pomorskiego.

Dowiedz się więcej

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Departament Zdrowia pod numerem 58 32 68 260
lub adresem e-mail dz@pomorskie.eu

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Departament Zdrowia
ul. Rzeźnicka 58
80-810 Gdańsk