ARCHIWUM
Lekarz POZ skieruje nawet na tomografię komputerową, a wyniki skonsultuje ze specjalistą. Nowy program opieki zdrowotnej POZ Plus na Zaspie

Lekarz POZ skieruje nawet na tomografię komputerową, a wyniki skonsultuje ze specjalistą. Nowy program opieki zdrowotnej POZ Plus na Zaspie

Budynek Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku. Fot. Copernicus Podmiot Leczniczy
30.08.2018
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
30.08.2018

Bilans zdrowia, badania diagnostyczne, konsultacje specjalistów, a także rehabilitacja – to założenia pilotażowego programu opieki zdrowotnej, z którego pacjenci mogą korzystać od lipca.

W Polsce do programu przystąpiło 45 przychodni, z tego trzy w województwie pomorskim. Jedną z takich placówek jest przychodnia przy Szpitalu im. św. Wojciecha na gdańskiej Zaspie. Pozostałe znajdują się na Oruni i we Wrzeszczu.

Wysokospecjalistyczne badania i porady specjalistów

Chodzi o objęcie pacjenta kompleksową opieką przez lekarza POZ we współpracy ze specjalistami w celu ustalenia optymalnego leczenia, w oparciu o szeroką diagnostykę, którą zleca lekarz rodzinny, po konsultacji z lekarzem danej specjalności.

Lekarze POZ z przychodni, które realizują pilotażowy program, mogą zlecać nawet wysokospecjalistyczne badania takie jak np.: tomografia komputerowa (TK), rezonans magnetyczny (MRI), ultrasonografia (USG). Mogą też skierować do dietetyka, psychologa, fizjoterapeuty. Zostaje ustalony tzw. indywidualny plan opieki medycznej (IPOM) dostosowany do każdego pacjenta i jego uwarunkowań zdrowotnych.

– Badania te (TK, MRI – przyp. red.) będą realizowane w terminie 1-2 tygodni od zlecenia, a na konkretny termin umówi pacjenta koordynator – mówi Katarzyna Brożek, rzecznik Coperncusa.

W przypadku odbiegających od normy wyników, lekarza POZ sam skonsultuje wyniki ze specjalistą, co ma skrócić czas oczekiwania na diagnozę i wdrożenie leczenia. W razie konieczności pacjent otrzyma też fizjoterapię ambulatoryjną świadczoną w wybranych chorobach przewlekłych.

W przychodni przyszpitalnej na Zaspie pracuje czterech lekarzy i trzech pediatrów. Pod opieką placówki jest 6,5 tys. dorosłych pacjentów. – Jeśli będzie taka potrzeba spółka może zatrudnić więcej lekarzy rodzinnych. Na tym etapie nie ma potrzeby zwiększania liczby lekarzy POZ – informuje Brożek.

Osoby, które nie są pacjentami przychodni, a chcą skorzystać z programu, mogą zmienić lekarza podstawowej opieki zdrowotnej i zapisać się do ośrodka, w którym realizowany jest pilotaż POZ Plus. Porady i badania są udzielane bezpłatnie, na podstawie umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Lekarz POZ przewodnikiem pacjenta

– Lekarz POZ w programie POZ Plus jest odpowiedzialny za całościowe objęcie pacjenta opieką. Dotyczy to zarówno pacjenta zdrowego, u którego przeprowadza co pewien czas np. co 3 lata badania bilansowe, jak i pacjenta z dolegliwościami, któremu organizuje opiekę w sposób kompleksowy – wyjaśnia Anna Karkut, kierownik przychodni przyszpitalnej na Zaspie.

Ogólnopolski program POZ Plus realizuje 45 przychodni w kraju. Dotyczy on tylko osób dorosłych. Program daje lekarzom POZ większe kompetencje zwłaszcza w zakresie zlecania badań. Pacjentowi zostanie wykonany m.in. dostosowany do wieku i płci tzw. bilans osoby dorosłej. Chodzi o wykrycie chorób przewlekłych.

– Lekarza POZ można zatem nazwać „przewodnikiem” pacjenta po systemie opieki zdrowotnej. Niebagatelną rolę odgrywa też koordynator POZ Plus, to nowa funkcja w służbie zdrowia, ale widzimy, że bardzo potrzebna. Wykonuje większość pracy administracyjnej za lekarza i pacjenta, wspiera organizacyjnie proces opieki nad pacjentem m.in. umawia na wizyty, przypomina o terminach badań oraz zapewnia przepływ informacji między uczestnikami i realizatorami programu. Jest to osoba, do której pacjent zawsze może się zwrócić o pomoc – dodaje Karkut.

W ramach nowego programu będą też specjalne pakiety edukacyjne skupiające się na usługach profilaktycznych i promocji zdrowego trybu życia.

Przychodnia przy Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku

al. Jana Pawła II 50

tel. 58 772 39 50

Dowiedz się więcej

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Departament Zdrowia pod numerem 58 32 68 260
lub adresem e-mail dz@pomorskie.eu

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Departament Zdrowia
ul. Rzeźnicka 58
80-810 Gdańsk