ARCHIWUM
Czy samobadanie piersi pomaga wykryć raka? Akcja Łap za biust w Starym Browarze w Kościerzynie

Czy samobadanie piersi pomaga wykryć raka? Akcja Łap za biust w Starym Browarze w Kościerzynie

Fot. pixabay
21.11.2018
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
21.11.2018

Darmowe konsultacje lekarskie, badania profilaktyczne i nauka samobadania piersi to tylko niektóre z porad, z jakich będzie można skorzystać w Starym Browarze w Kościerzynie. Zapraszamy panie w sobotę, 24 listopada 2018 r.

W akcji profilaktycznej Łap za biust zorganizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego wraz z „Gazetą Wyborczą” biorą udział pracownicy Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie. Natomiast powierzchnie reklamowe promujące akcje udostępniła Pomorska Kolej Metropolitalna.

Badaj się zamiast leczyć

W ramach akcji profilaktycznej przez trzy godziny panie będą mogły skorzystać z bezpłatnych badań. Będzie można wykonać USG piersi. Przyjmować będą radiolog i onkolodzy. Porad udzieli też dietetyk. Będzie też nauka samobadania piersi oraz wyczuwania guzków na fantomach. W przypadku wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości pacjentka będzie kierowana do szpitala w Kościerzynie celem dalszej diagnostyki. Będzie też miejsce do zabawy dla najmłodszych. O komfort dzieci zadba animatorka.

„Gazeta Wyborcza” przygotowała też 50 voucherów dla pań, które zgłoszą się badania. Otrzymają półroczną bezpłatną prenumeratę cyfrowego wydania gazety.

Świadomość jest ważna

Wydarzenie skierowane jest przede wszystkim do kobiet, ale dotyczy też ich partnerów, którzy, dbając o swoje panie, powinni zachęcać je do regularnych badań profilaktycznych. Chodzi o zwiększenie świadomości pań dotyczącej wykonania badań profilaktycznych oraz upowszechnianie wiedzy o czynnikach ryzyka zachorowania na nowotwory piersi. Wiedza społeczeństwa na te temat jest wciąż bardzo niska. Kobiety nie badają się ze strachu i z braku świadomości, jak istotne są badania profilaktyczne.

– Należy też pamiętać, że szybko wykrytą chorobę można pokonać. Szyba ścieżka onkologiczna, kompleksowa diagnostyka, innowacyjne metody leczenia i porady psychologiczne. To wsparcie, na jakie mogą liczyć pacjenci onkologiczni – mówi Marzena Mrozek, prezes Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie.

Rak piersi u kobiet należy do najczęściej występujących nowotworów. Jest też najczęstszą nowotworową przyczyną śmierci. Rocznie na raka piersi zapada około 17 tys. Polek, a ok. 5 tys. umiera.

Specjaliści podkreślają, że wcześnie rozpoznany i właściwie leczony jest uleczalny w około 90 proc.

W ramach działań onkologicznych Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie stawia na wysoko wykwalifikowaną kadrę medyczną, bardzo dobrą diagnostykę i dostępność w jednym miejscu. Od 2015 r. funkcjonuje szybka terapia onkologiczna, w ramach której wykonano już łącznie ponad 4,8 tys. wizyt. Placówka posiada Pododdział chirurgii onkologicznej. Na nim wykonywane są innowacyjne zabiegi m. in. rekonstrukcji piersi. W szpitalu jest też poradnia onkologiczna, oddział onkologii klinicznej z chemioterapią dzienną, zakład diagnostyki obrazowej, gdzie przeprowadzane są badania USG piersi oraz mammografie. Łącząc kompleksowość działań w jednym ośrodku wzrasta komfort i bezpieczeństwo w leczeniu pacjenta onkologicznego na najwyższym poziomie.

Akcja profilaktyczna Łap za biust

24 listopada 2018 r. sobota, godz.11.00-14.00

Stary Browar

ul. Słodowa 3

Kościerzyna

Zobacz: rozmowa z onkologiem na Pomorskie.eu

Dowiedz się więcej

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Departament Zdrowia pod numerem 58 32 68 260
lub adresem e-mail dz@pomorskie.eu

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Departament Zdrowia
ul. Rzeźnicka 58
80-810 Gdańsk