Spotkania
XXVI spotkanie POFOS

XXVI spotkanie POFOS

Uczestnicy IV Sympozjum Zintegrowanej Opieki Zdroowtnej Fot. Barbara Śliwińska
14.12.2018
Małgorzata Kowalewska
Małgorzata
Kowalewska
AUTOR
Małgorzata Kowalewska
Małgorzata
Kowalewska
14.12.2018

W dniu 13 grudnia 2018 r. w Sali im. Lecha Bądkowskiego w Gdańsku odbyło się Sympozjum Zintegrowanej Opieki Zdrowotnej. Członkowie POFOS byli jego uczestnikami.

Organizatorami wydarzenia był Samorząd Województwa Pomorskiego we współpracy z Polskim Towarzystwem Programów Zdrowotnych oraz Pomorskim Związkiem Pracodawców Ochrony Zdrowia działając dla Pomorskiego Partnerstwa na rzecz Zintegrowanej Opieki Zdrowotnej.

Spotkanie było podzielone na trzy części:

  • Ochrona zdrowia psychicznego w Polsce – w poszukiwaniu modelu skoncentrowanego na człowieku
  • Czy jesteśmy gotowi do wyjścia poza „silosy” w opiece geriatrycznej i senioralnej?
  • Rola podstawowej opieki zdrowotnej w nowych modelach opieki koordynowanej

Pierwsza część została poświęcona pilotażowi Centrum Zdrowia Psychicznego. Przedstawiono jego założenia i cele widziane zarówno z perspektywy twórcy jak i realizatorów. Omówiono także funkcjonowanie opieki środowiskowej na wybranych przykładach krajów europejskich. O sytuacji w opiece psychiatrycznej dyskutowano podczas panelu z przedstawicielami szpitali psychiatrycznych, NFZ, konsultantami wojewódzkimi w dziedzinie psychiatrii.

Kolejna część dotyczyła opieki geriatrycznej i senioralnej. W dobie starzejącego się społeczeństwa podkreślono konieczność łączenia usług medycznych dla seniorów z działaniami opieki społecznej. Zwrócono także uwagę na marginalne traktowanie geriatrii między innymi poprzez niską wycenę oraz błędne mniemanie, że interna może ją zastąpić.

W ostatniej części zaprezentowano blaski i cienie działającego już programu opieki kompleksowej w postaci POZ+ oraz nowego projektu POZ OK skierowanego do małych podmiotów leczniczych. Przedstawiono także założenia pilotażu programu Kompleksowej Opieki Nad Osobami z Niewydolnością Serca (KONS). Dwuletni pilotaż przeprowadzony będzie przez sześć ośrodków koordynujących. Łącznie z programu pilotażowego skorzysta ponad pięć tysięcy pacjentów.

Dowiedz się więcej

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Departament Zdrowia pod numerem 58 32 68 260
lub adresem e-mail dz@pomorskie.eu

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Departament Zdrowia
ul. Rzeźnicka 58
80-810 Gdańsk