Spotkania
Prezentacja - I i II poziom ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży (okładka)

XXXVI Spotkanie PoFoS

Od ubiegłego roku na Pomorzu powstało 7 nowych środowiskowych ośrodków opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży. Łącznie w województwie działają już 34 ośrodki tzw. I poziomu referencyjności udzielające pomocy dzieciom i młodzieży w kryzysie psychicznym, w tym 6 w szpitalach nadzorowanych przez Samorząd Województwa Pomorskiego.

Wczoraj/6 września w Urzędzie Marszałkowskim spotkali się przedstawiciele podmiotów leczniczych, organizacji pozarządowych, instytucji publicznych oraz powiatów zaangażowanych w realizację reformy opieki psychiatrycznej.

Sala pod Polskim Niebem

Zgodnie z nowymi zasadami wprowadzono trzy poziomy referencyjne opieki nad pacjentami w kryzysie zdrowia psychicznego. Na I poziomie są ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej I psychoterapeutycznej; na drugim są centra zdrowia psychicznego, które udzielają pomocy w poradniach zdrowia psychicznego lub w oddziałach dziennych. Ostatni – trzeci poziom referencyjny stanowią ośrodki wysokospecjalistycznej całodobowej opieki psychiatrycznej.

Członkowie spotkania POFOS – Z dużą satysfakcją mogę powiedzieć, że w tej chwili na Pomorzu w każdym powiecie i mieście na prawach powiatu mamy co najmniej jeden ośrodek środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży. Jako samorząd województwa, posiadając w swym nadzorze szpitale psychiatryczne, bardzo dobrze znamy wyzwania, z jakimi boryka się psychiatria dzieci i młodzieży. Zależało mi na tym, aby stworzyć forum wymiany doświadczeń pomiędzy specjalistami z całego Pomorza, którzy na co dzień pracują w      środowisku z pacjentami– powiedziała Agnieszka Kapała-Sokalska, członkini Zarządu Województwa Pomorskiego.

Sytuacja podmiotów, które prowadzą środowiskowe zespoły opieki czy centra zdrowia psychicznego jest zróżnicowana. W przypadku mniejszych miejscowości problemem jest chociażby dostępność do niedrogich I dostosowanych do wymogów prawnych lokali. Zgodnie wszyscy podkreślali problem z kodowaniem świadczeń, rozliczaniem umów z Narodowym Funduszem Zdrowia, brak wynagrodzenia za nadwykonania, niskie wyceny za niektóre formy terapii, np. terapię rodzinną, oraz przepisy niedostosowane do potrzeb pacjentów i specyfiki pracy psychologów czy psychoterapeutów.

– Dziecko powinno otrzymać taką pomoc, jakiej w danym momencie potrzebuje i jaką w danym momencie jesteśmy w stanie wykonać. Nie widzę żadnego uzasadnienia, dlaczego kiedy dziecko przychodzi do osoby, która jest jednocześnie psychologiem i psychoterapeutą specjalista sam nie może zdecydować, czy zrobi badanie testowe czy zrobi sesję terapeutyczną. NFZ wymaga, aby z odpowiednim wyprzedzeniem powiedzieć, przewidzieć, ile godzin dana osoba będzie psychoterapeutą a ile będzie psychologiem – tłumaczył Krzysztof Kołcz, dyrektor ds. lecznictwa szpitala psychiatrycznego w Starogardzie Gdańskim. 

Wnioski, postulaty, rekomendacje zebrane podczas spotkania zostaną przekazane do Ministerstwa Zdrowia oraz Narodowego Funduszu Zdrowia. Ponadto członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska zapowiedziała, że w ramach środków z UE na lata 2021-2027, które pozostają w gestii Zarządu Województwa Pomorskiego, możliwe będzie wsparcie ośrodków środowiskowej opieki, poradni zdrowia psychicznego oraz oddziałów dziennych. Trwają prace nad szczegółowym zakresem pomocy oraz zasadami wsparcia.

 

Dowiedz się więcej

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Departament Zdrowia pod numerem 58 32 68 260
lub adresem e-mail dz@pomorskie.eu

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Departament Zdrowia
ul. Rzeźnicka 58
80-810 Gdańsk