Od początku 2023 r. wykonano 100 zabiegów prostatektomii z wykorzystaniem robota da Vinci w Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku, będącym częścią spółki COPERNICUS Podmiot Leczniczy Sp. z o. o.
Nowoczesny robot da Vinci jest drugim tego typu urządzeniem w województwie pomorskim, które szpitale marszałkowskie mają na własność. Pierwsze kupiły Szpitale Pomorskie, ale spółka Copernicus już od maja 2022 r. go dzierżawiła. Od 2021 r. wykonywane były zabiegi komercyjne, a od 27 maja 2022 r. są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Zabiegi przy użyciu robota da Vinci to najnowocześniejsza i małoinwazyjna metoda operacyjna. W szpitalu na Zaspie wykonywana jest prostatektomia radykalna. To zabieg urologiczny, który jest bardziej precyzyjny i mniej inwazyjny niż otwarta lub laparoskopowa operacja chirurgiczna. Robot wspomaga pracę operatora i umożliwia wielokrotne optyczne powiększenie operacyjnego pola. Dzięki zestawowi zdalnie sterowanych manipulatorów i narzędzi chirurgicznych zapewniony jest nieograniczony dostęp i wyjątkowa precyzja ruchów podczas operacji.
– Zabieg polega na wykonaniu pięciu otworów wielkości od 0,5 do 2 cm na skórze brzucha, przez które wprowadzane są do ciała pacjenta ramiona robota – mówił kierownik Oddziału Urologii w Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku dr n. med. Arkadiusz Mikszewicz.
Po radykalnej prostatektomii poprawia się komfort życia pacjenta, a czas rekonwalescencji jest krótszy. Pacjent jest wypisywany do domu bez cewnika. Krótszy okres gojenia i rekonwalescencji oznacza szybszy powrót do pełnej aktywności, także tej zawodowej, co zapobiega wykluczeniu społecznemu.
Robot składa się z konsoli chirurgicznej i umieszczonej na platformie części roboczej. Wykonujący zabieg chirurg korzysta z konsoli, która jest wyposażona w układ optyczny pozwalający na oglądanie trójwymiarowego obrazu w jakości HD i wielokrotnym powiększeniu. Konsola ma też manetki służące do sterowania i manipulowania narzędziami wewnątrz ciała pacjenta, a także pedały i przyciski do uruchomiania ssania i koagulacji. Robot jest w pełni sterowany przez operatora i obsługiwany przez asystę.
Oddział urologiczny Szpitala św. Wojciecha specjalizuje się w leczeniu nowotworów: prostaty, pęcherza moczowego, nerki oraz wad wrodzonych nerek i moczowodów. Na oddziale leczeni są też pacjenci z kamicą moczową, łagodnym przerostem prostaty, zwężeniem cewki moczowej. Ponadto, na Zaspie wykonuje się operacje w obrębie moszny, prącia, laparoskopowe operacje żylaków powrózka nasiennego i biopsje gruczołu krokowego.