Wiadomości
Projekt pilotażowy „eMOCja dla Medyków”

Projekt pilotażowy „eMOCja dla Medyków”

19.10.2023
Ewa Kędziora-Lackowska
Ewa
Kędziora-Lackowska
AUTOR
Ewa Kędziora-Lackowska
Ewa
Kędziora-Lackowska
19.10.2023

Departament Zdrowia przy współpracy z Holistycznym Centrum Wsparcia po Stracie i Hospicjum Perinatalnym „Tulipani” zorganizował spotkania warsztatowo-wykładowe w podmiotach leczniczych Samorządu Województwa Pomorskiego mające na celu wsparcie psychologiczne personelu oddziałów położniczo ginekologicznych i neonatologicznych.

Spotkania odbyły się we wrześniu oraz w październiku 2023r. w:

  • Szpitale Pomorskie Sp. z o.o. Szpital Specjalistyczny im. F. Ceynowy w Wejherowie;
  • Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Janusza Korczaka w Słupsku Sp. z o.o.;
  • Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie Sp. z o.o.;
  • Szpital św. Wojciecha COPERNICUS PL Sp. z o.o.;
  • Szpital Morski im. PCK w Gdyni.

 

Zważywszy na rosnące z roku na rok statystyki dotyczące chorób psychicznych – ochronę zdrowia psychicznego należy traktować jako jedną z najważniejszych kwestii zdrowia publicznego. Jedną z najbardziej narażonych na wypalenie grup zawodowych są pracownicy kadry medycznej. Zapewnienie pracownikom podmiotów leczniczych dostępu do wykwalifikowanej kadry specjalistów z zakresu zdrowia psychicznego czy zadbanie o kondycję psychiczną i wsparcie pracowników ochrony zdrowia jest fundamentem dobrze działającego systemu ochrony zdrowia.

Pilotażowy program wsparcia psychologicznego kadry medycznej ma na  celu doraźną pomoc medykom w kryzysie psychicznym i emocjonalnym, którzy bardzo często wchodzą w interakcje interpersonalne o silnym podłożu emocjonalnym. Nie bez znaczenia w zawodach medycznych jest także brak wiedzy i umiejętności jednostek w radzeniu sobie z charakterem pracy oraz w sytuacjach trudnych emocjonalnie.

 

 

Omówione na spotkaniach aspekty zdrowia psychicznego tj. dobra kondycja zdrowotna, poczucie komfortu psychicznego oraz utrzymywanie prawidłowych relacji społecznych pozwoliły na zrozumienia własnego stanu zdrowia psychicznego, odnalezienia i wykorzystania mocnych stron i zasobów w radzeniu sobie z sytuacją trudną.

 

Od umiejętności skutecznego radzenia sobie z negatywnymi emocjami związanymi z wykonywaną pracą zależy nie tylko poziom satysfakcji z życia zawodowego oraz kondycja psychofizyczna danego pracownika ale również efektywność podejmowanych przez niego działań, co w przypadku personelu medycznego jest zadaniem kluczowym w procesie leczenia pacjentów.

Spotkania stworzyły idealną przestrzeń do wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji w atmosferze pełnej empatii i wzajemnego zrozumienia.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za  liczny i aktywny udział w spotkaniach.

Składamy serdeczne podziękowania dla Pani Anny Kosowskiej Dyrektorki ds. pielęgniarstwa w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie sp. z o.o., dla Pani Tatiany Wojciechowskiej Dyrektorki ds. pielęgniarstwa w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni,  dla Pani Ewy Malickiej – Kaczmarzyk Naczelnej Pielęgniarki Szpitala w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Janusza Korczaka w Słupsku, dla Pani Anety Kunz  specj. piel. neonatologicznego Pielęgniarki Oddziałowej w Szpitalu Specjalistycznym im. F.Ceynowy w Wejherowie oraz dla Pani Eweliny Kupniewskiej  Położnej Oddziałowej – specjalistki  pielęgniarstwa ginekologiczno – położniczego za zaangażowanie i czas poświęcony na realizację tego niezwykle ważnego przedsięwzięcia.

Cieszymy się  że pracownicy podmiotów leczniczych mogli liczyć na profesjonalne wsparcie, a udzielona im pomoc pozwoliła na poprawę samopoczucia co przekłada się na podejście do  pracy na rzecz mieszkańców naszego województwa.

Dowiedz się więcej

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Departament Zdrowia pod numerem 58 32 68 260
lub adresem e-mail dz@pomorskie.eu

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Departament Zdrowia
ul. Rzeźnicka 58
80-810 Gdańsk