I3HIES: Wspieranie międzyregionalnych inwestycji w innowacje i współpracy w ekosystemach innowacji w dziedzinie zdrowia.
Uchwałą nr 893/469/23 Zarządu Województwa Pomorskiego z dnia 27 lipca 2023 roku Województwo Pomorskie przystąpiło do realizacji projektu międzynarodowego pn.
„I3HIES Boosting Interregional Innovation Investment and cooperation among Health Innovation EcoSystems”.
Przedstawiciele Departamentu Zdrowia, w dniach 4-5 grudnia 2023 r., uczestniczyli w Lublanie, w spotkaniu inauguracyjnym partnerów realizujących projekt finansowany w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Projekt ma charakter międzynarodowy i jest realizowany we współpracy z następującymi partnerami:
- MEDIKLASZTER MENEDZSMENT NONPROFIT KFT (MediKlaszter), Węgry mediklaszter.eu
- TECHNOLOGY STYRIA GMBH (HTS), Austria www.humantechnology.at
- VIESOJI ISTAIGA LIETUVOS INOVACIJU CENTRAS (LIC), Litwa lic.lt
- INTERIZON (INTERIZON), Polska interizon.pl
- WOJEWODZTWO POMORSKIE (MOPV), Polska pomorskie.eu
- ASOCIATIA CLUJ IT (CLUJ IT CLUSTER), Rumunia clujit.ro
- UNIVERSITATEA BABES BOLYAI (UBB), Rumunia ubbcluj.ro
- OBCIANSKE ZDRUZENIE NO GRAVITY (NO GRAVITY), Słowacja no-gravity.sk
- PARK TECHNOLOGICZNY LUBLJANA (TPLJ), SIovenija tp-lj.si
Tematyka projektu
Europa jest centrum doskonałości w zakresie wysokiej jakości opieki zdrowotnej i nadal ma potencjał, aby stać się światowym centrum badań i rozwoju w dziedzinie zdrowia. Aby osiągnąć ten cel, konieczne jest utworzenie długoterminowego, opartego na współpracy ekosystemu międzyregionalnego, który wspiera i zachęca do badań i rozwoju oraz stabilnych i długoterminowych partnerstw.
Cel projektu:
Projekt I3HIES koncentruje się na ekosystemach innowacji zdrowotnych w celu osiągnięcia pożądanej efektywności sektora zdrowia oraz promowania i utrzymywania skutecznej współpracy międzynarodowej odpowiednich aktorów innowacyjnych w modelu poczwórnej helisy. Innymi słowy celem projektu jest dostosowanie środowiska, w którym funkcjonuje ochrona zdrowia, do efektywnego, to jest sprawniejszego i jednocześnie bardziej przejrzystego, wdrażania nowoczesnych rozwiązań. Projekt ma także ułatwić wdrażanie w większej skali rozwiązań zarówno w krajach i regionach uczestniczących w projekcie jak i w całej Unii Europejskiej. Dziewięciu partnerów (z Węgier, Austrii, Litwy, Polski, Rumunii, Słowacji i Słowenii) skupi się w szczególności na 3 obszarach tematycznych: wyrobach medycznych, sprzęcie ratunkowym oraz zgodności z przepisami dotyczącymi wyrobów medycznych (MDR – Rozporządzenie w sprawie wyrobów medycznych przyjęte na poziomie unijnym).
Konkretne cele:
- Przyspieszenie rozwoju potwierdzonych inwestycji w innowacje w obszarach tematycznych projektu.
- Wzmocnienie współpracy międzyregionalnej i współpracy w łańcuchach wartości UE.
Całkowity budżet projektu: 1 259 290 EUR
Czas trwania projektu: 01.11.2023 – 31.10.2025
Kwota dofinansowania dla Województwa Pomorskiego: 48 576 EURO