Termin posiedzenia: 20 grudnia 2023 r.
Spotkanie odbyło się w Gdańsku, w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, przy udziale 9 z 21 członków Zespołu.
Dr hab. n. med. Tomasz Smiatacz – konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych oraz przewodniczący Zespołu ds. HIV/AIDS, powitał zgromadzonych członków Zespołu HIV/AIDS. Oprócz członków Zespołu w spotkaniu uczestniczył Pan Tadeusz Jędrzejczyk Z-ca Dyrektora Departamentu Zdrowia.
Przewodniczący Zespołu przywitał członków Zespołu i poprosił, aby wspólnie podsumować rok 2023 w w zakresie profilaktyki HIV/AIDS na terenie województwa pomorskiego.
Na wstępie podsumowano relacje z obchodów Światowego Dnia AIDS. Tegoroczne wydarzenie było kontynuacja corocznych, tradycyjnych spotkań wszystkich osób dla których ważne jest przeciwdziałanie epidemii HIV i pomoc osobom żyjącym z HIV. Konferencja odbyła się w dniach 29-30 listopada 2023r. w Warszawie przygotowana przez Fundację Res Humanae we współpracy z Krajowym Centrum ds. AIDS. W konferencji wzięli udział członkowie Zespołu Pani Ew Kędziora-Lackowska przedstawicielka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz Pan Zbigniew Zawadzki przedstawiciel Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.
Następnie głos zabrała Pani Agnieszka Golińska Dyrektorka Ośrodka Readaptacji Stowarzyszenia Solidarni “PLUS” EKO “Szkoła Życia” w Wandzinie. Poinformowała o ukończonym, dawno wyczekiwanym remoncie skrzydła Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego. Wspomniała jak ważna była rezygnacja z używania skali Bartel powszechnie stosowanej, która służyć miała ocenie sprawności i samodzielności pacjentów w ramach kwalifikacji do przyjęcia pacjenta do ośrodka. Przez konieczność jej stosowania, chorzy byli wypisywani z Ośrodka zbyt wcześnie lub w ogóle nie byli przyjmowani, gdyż zgodnie z uzyskanym wynikiem, nie kwalifikowali się do leczenia w ZOL.
Następnie Pani Justyna Rozbicka-Stanisławska Dyrektorka w Wojewódzkim Ośrodku Terapii Uzależnienia w Gdańsku opowiedziała z jakimi problemami borykali się w roku 2023. Opowiedziała o sytuacji po tragicznym pożarze w Ośrodku Terapii Uzależnień w Smażynie i o planach odbudowy ośrodka.
Nadmieniła jak ważne jest przeciwdziałanie uzależnieniom w gminach poprzez organizowanie projektów w tym zakresie. Poinformowała, iż projekty do tej pory cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.
Dr hab. n. med. Tomasz Smiatacz – podsumował wypowiedź i podkreślił, iż w województwie pomorskim wzrasta liczba zakażonych oraz że odnotowano znaczne zwiększenie liczby testów pozytywnych. Poruszył problem braku informowania na temat wzrostu liczby zakażeń kiłą przede wszystkim w kontekście szkoły. Podkreślił potrzebę systematycznej realizacji profilaktyki w szkołach oraz promocji zdrowego stylu życia.
Wskazał na niepokojące informacje dotyczące ciągłego wzrostu zakażeń wirusem HIV w województwie pomorskim, mimo realizowanych różnych działań profilaktycznych.
W roku 2023 zanotowano znaczny wzrost zachorowań na kiłę. Pan Przewodniczący podkreślił że liczby są zapewne jeszcze większe, gdyż nie wszyscy chorzy zgłaszają się do lekarza. Większa swoboda seksualna, niewiedza i niestosowanie środków zabezpieczających są główną przyczyną zwiększającej się liczby chorych.
Pani dr Aneta Bardon – Błaszkowska Kierownik Oddziału Przeciwepidemicznego w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej przytoczyła statystyki w zakresie liczby przypadków zakażeń HIV zarejestrowanych przez Państwową Inspekcję Sanitarną w Województwie Pomorskim w ostatnich latach (na potrzeby protokołu, dane zostały zaktualizowane na koniec 2023 roku):
- 2019r. – 117;
- 2020r. – 73;
- 2021r. – 81;
- 2022r. – 196;
- 2023r. do 16.12.2023 – 254.
Liczba zarejestrowanych przypadków zachorowań na AIDS:
- 2019r. –10;
- 2020r. – 1;
- 2021r. -2;
- 2022r. -12;
- 2023r. do 16.12.2023 – 27
Na koniec Pan Przewodniczący poprosił o zabranie głosu Panią Bożenę Dajnowską – pracownika kuratorium z Delegatury w Tczewie.
Pani Bożena Dajnowska zwróciła uwagę na ogromną rolę szkół w rozpowszechnianiu wiedzy na temat HIV i AIDS oraz innych chorób zakaźnych. Podkreśliła znaczenie działań profilaktycznych w rozwoju zdrowych, przyszłych pokoleń naszego województwa. Wskazała na ważne aspekty pracy nauczycieli w edukacji dzieci i młodzieży w zakresie zapobiegania zakażeniom HIV.
Na zakończenie spotkania omówiono i podsumowano wyniki zamieszczone na prezentacji. Prezentacja poniżej.
Termin kolejnego spotkania zaplanowano na marzec 2024.
Na tym zakończono posiedzenie.