Wiadomości
W dwóch szpitalach i stacji pogotowia na Pomorzu będzie bardziej eko i taniej za prąd

W dwóch szpitalach i stacji pogotowia na Pomorzu będzie bardziej eko i taniej za prąd

PANELE FOTOWOLTAICZNE NA BUDYNKUN NR 19 WOJEWÓDZKIEGO SZPITALA PSYCHIATRYCZNEGO IM. PROF. T. BILIKIEWICZA W GDAŃSKU. FOT. MAT. UMWP
15.01.2024
Redakcja  Pomorskie.eu
Redakcja
Pomorskie.eu
AUTOR
Redakcja  Pomorskie.eu
Redakcja
Pomorskie.eu
15.01.2024

Zakończył się kolejny projekt wielkiej pomorskiej termomodernizacji. Po obiektach kulturalnych czy oświatowym, przyszedł czas na te związane z ochroną zdrowia. Dzięki ponad 20 mln zł. utrzymanie budynków m.in. w słupskim pogotowiu i szpitalu psychiatrycznym w Starogardzie Gdańskim będzie nie tylko tańsze, ale i bardziej ekologiczne.

To kolejny projekt w ramach  termomodernizacji obiektów Samorządu Województwa Pomorskiego, który przyniesie znaczne oszczędności finansowe.

Kolejny etap zakończony

Termomodernizacja obiektów SWP podzielona była na kilka etapów. W jednym prace prowadzone były w obiektach kulturalnych, potem w tych związanych z oświatą.

– Przyszedł czas na termomodernizację budynków służby zdrowia. Prace prowadzone były w trzech jednostkach – mówi Alicja Stefanowska, kierownik Biura Realizacji Projektów UMWP.

Chodzi o: Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych im. Stanisława Kryzana w Starogardzie Gdańskim, Wojewódzki Szpital Psychiatryczny im. prof. Tadeusza Bilikiewicza w Gdańsku oraz w Stacji Pogotowia Ratunkowego w Słupsku.

– Budynki są teraz bardziej ekologiczne, a ich bieżące użytkowanie jest tańsze. Dzięki temu zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć na inne, ważne projekty czy inwestycje – dodaje Stefanowska.

Całkowita wartość projektu to ponad 20 mln zł. W tej kwocie nieco ponad 17 mln zł stanowiło dofinansowanie ze środków europejskich. A po co w ogóle robić termomodernizację? O tym, najlepiej świadczą liczby.

Efekt końcowy

Najbardziej widoczną oznaką przeprowadzonej termomodernizacji jest nowy wygląd budynków, które zostały ocieplone. Mają wymienione okna i drzwi.

– Ale to tylko jeden z efektów prac. Dużo ważniejsze jest to, że dzięki termomodernizacji zmniejszamy zużycie energii w budynkach. Montując nowoczesne źródła energii redukujemy też emisję dwutlenku węgla do atmosfery – wyjaśnia Stefanowska.

Dzięki projektowi o prawie 340 tys. zł. zmniejszą się koszty utrzymania budynków, emisja gazów cieplarnianych spadnie o około 36 proc. a dwutlenku węgla o prawie 325 ton w ciągu roku. Zainstalowane źródła energii wyprodukują około 75 MWh prądu rocznie. W przypadku szpitali pozwoli to zaoszczędzić ok. 96 tys. rocznie.

Dowiedz się więcej

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Departament Zdrowia pod numerem 58 32 68 260
lub adresem e-mail dz@pomorskie.eu

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Departament Zdrowia
ul. Rzeźnicka 58
80-810 Gdańsk