Wiadomości
Na ratunek płucom po pandemii. WOŚP zagra już 32. raz, tym razem zbiera środki na pulmonologię

Na ratunek płucom po pandemii. WOŚP zagra już 32. raz, tym razem zbiera środki na pulmonologię

FOT. MATERIAŁ PRASOWY SZPITALI POMORSKICH
23.01.2024
Redakcja  Pomorskie.eu
Redakcja
Pomorskie.eu
AUTOR
Redakcja  Pomorskie.eu
Redakcja
Pomorskie.eu
23.01.2024

Podczas tegorocznego finału WOŚP w niedzielę, 28 stycznia 2024 r. w Polsce pracować będzie około 120 tys. wolontariuszy w ponad 1600 sztabów w kraju i na świecie. W województwie pomorskim pieniądze zbierać będą wolontariusze w prawie 100 sztabach. Ponadto, licytacje odbywają się też w Internecie. Wieczorem odbędzie się tradycyjne Światełko do nieba.

Zgodnie z decyzją Zarządu Województwa Pomorskiego wolontariusze WOŚP, na podstawie posiadanego identyfikatora, 28 stycznia będą mogli podróżować bezpłatnie pociągami SKM oraz Polregio kursującymi na terenie województwa oraz kwestować na rzecz orkiestry.

Na co pójdą pieniądze?

Hasło tegorocznego finału brzmi: Tu wszystko gra OK. Celem tegorocznej zbiórki będzie zakup nowoczesnego sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych.

– Tematem zbliżającego się finału (..) są płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych. Problem ogromny i problem, z którym się chcemy uporać – powiedział w październiku 2023 r. Jerzy Owsiak. –  Chcemy po raz kolejny, tak jak to było z sepsą, kupić sprzęt dla 15 oddziałów pulmonologicznych dla dzieci i 49 oddziałów dla dorosłych – dodał.

Na co pójdą zebrane środki?

Z zebranych pieniędzy mają być kupione urządzenia do:

  • diagnostyki obrazowej m.in. rezonanse magnetyczne i aparaty ultrasonograficzne,
  • diagnostyki czynnościowej m.in. polisomnografy i przenośne spirometry,
  • diagnostyki endoskopowej m.in. systemy do badań bronchoskopowych w nawigacji wewnątrzoskrzelowej i bronchoskopy,
  • rehabilitacji – sprzęt do rehabilitacji pulmonologicznej wykorzystywanej w terapii chorych po przeszczepieniu płuc,
  • torakochirgurgii, m.in. systemy elektrokoagulacji i kriosondy.

 Ile do tej pory zebrała WOŚP?

W ciągu 31. finałów WOŚP Orkiestra zebrała i wydała na wsparcie polskiej medycyny sumę prawie 2 mld zł. Za te środki kupiono 71,5 tys. urządzeń. Z aparatury medycznej i niemedycznego wyposażenia przekazanego przez WOŚP od 1994 r. korzystają też tzw. szpitale marszałkowskie, które do tej pory otrzymały aparaturę medyczną o wartości prawie 38 mln zł. W 2023 r. otrzymały aparaturę medyczną i wyposażenie o wartości prawie 5,4 mln zł. Najwięcej w ubiegłym roku zyskały Szpitale Pomorskie.

– Szpitale Pomorskie otrzymały sprzęt za ponad 2,5 mln zł. Dla przykładu Szpital Specjalistyczny im. F. Ceynowy w Wejherowie wzbogacił się o zautomatyzowany system posiewów próbek mikrobiologicznych WAS, aparat do identyfikacji metodą spektrometrii Mas oraz komorę laminarną – wylicza rzeczniczka spółki Małgorzata Pisarewicz.

Aparaturę medyczną o wartości ponad 1,8 mln zł dostały też szpitale spółki Copernicus. Szpital św. Wojciecha zyskał m.in.: aparat do angio OCT, ręczny aparat ERG, aparat do pełnego ERG, funduskamerę szerokokątną, aparat USG czy laser diodowy.

Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie za prawie 950 tys. zł dostał: aparat do identyfikacji metodą spektrometrii masowej wraz z zestawem komputerowym i modułami z wyposażeniem dodatkowym, aparat do nieinwazyjnego wspomagania oddechu u noworodków z wyposażeniem dodatkowym oraz materiałami zużywalnymi i komorę laminarną.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Janusza Korczaka w Słupsku za prawie 65 tys. zł otrzymał:  autorefraktometr ręczny, oftalmoskop pośredni oraz ręczną lampę szczelinową, natomiast Szpital Specjalistyczny w Prabutach za 9500 zł wózek do transportu pacjentów.

Pomoc płynie z całego świata

Zbiórka funduszy na rzecz WOŚP odbywa się też poza granicami kraju w ponad 100 zarejestrowanych sztabach. Poza Polską pieniądze można będzie wrzucić do puszek m.in. w Niemczech, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych czy Singapurze.

Zbiórka też w Internecie

To już tradycja, że dużo zbiórek odbywa się w Internecie. Pieniądze na rzecz WOŚP można wpłacić m.in. za pośrednictwem strony wosp.pl, Facebooka WOŚP, wrzucić do eSkarbonkiwysłać SMS o treści SERCE na numer 75 565. Każdy może też wziąć udział w licytacjach.

Dowiedz się więcej

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Departament Zdrowia pod numerem 58 32 68 260
lub adresem e-mail dz@pomorskie.eu

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Departament Zdrowia
ul. Rzeźnicka 58
80-810 Gdańsk