Wiadomości
Kim jest Pan Obiadek, a czym motylek? Po szpitalu najmłodszych oprowadza Tulaśna Tula

Kim jest Pan Obiadek, a czym motylek? Po szpitalu najmłodszych oprowadza Tulaśna Tula

FOT. MATERIAŁ PRASOWY
24.01.2024
Redakcja Pomorskie.eu
Redakcja
Pomorskie.eu
AUTOR
Redakcja Pomorskie.eu
Redakcja
Pomorskie.eu
24.01.2024

„Tulaśna Tula w szpitalu” to tytuł najnowszego poradnika dla dzieci, które trafiają do szpitala i ich rodziców. Ta książeczka edukacyjna w prosty i zrozumiały dla najmłodszych sposób opisuje, co i jak w szpitalu. Opowiada m.in. o przyjęciu, pobycie na SOR i oddziale, wykonywanych badaniach, a także pracownikach, których dziecko spotyka w placówce. Zawiera też słowniczek podstawowych pojęć.

Książeczka nosi podtytuł „o radzeniu sobie ze szpitalną codziennością”.

Co i jak w szpitalu?

„Tulaśna Tula w szpitalu” to specjalny, bogato ilustrowany, poradnik dla najmłodszych, który w przystępny sposób opowiada dzieciom o codziennym pobycie na oddziale. Przewodniczką dziecka po placówce medycznej jest 6-letnia dziewczynka, która ma na imię Tula. Bohaterka oprowadza małego pacjenta po szpitalu. Z książeczki dowiadujemy się, że Tulę boli brzuch. Z tego powodu mała bohaterka wraz z mamą trafiają do szpitala, a konkretnie na SOR. Tam wita ich Pani Plasterek, która opowiada, jakie badania czekają małą pacjentkę. Dziewczynka wkrótce trafia na oddział i salę, w której przebywa Tito – jej nowy kolega z mamą. Dzieci dobrze się dogadują, wspólnie bawią, a nawet zaprzyjaźniają. W dalszej części opowieści dowiadujemy się, że mała pacjentka ma m.in.: zmierzone ciśnienie krwi, pobraną krew, zostaje zbadana przez lekarza, a następnego dnia ma wykonane USG i poznaje diagnozę. Na szczęście to nic groźnego – bakteria w moczu, dziewczynka dostaje kroplówkę i po jakimś czasie opuszcza placówkę.

O trudnych sprawach prostym językiem

Dla maluchów ważne jest to, że publikacja w prostych i zrozumiałych słowach opowiada, co czeka małego pacjenta w szpitalu, kto i jaką pełni w nim funkcję oraz jakie może mieć wykonane badania.
Zabawne ilustracje i ciekawe opowieści nie tylko ułatwiają przyswajanie wiedzy na temat szpitala, ale również pomagają złagodzić stres związany z pobytem. W przewodniku zamieszczono też słowniczek pojęć niezbędnych podczas pobytu w szpitalu. Na przykład Pan/i Obiadek to osoba, która dostarcza do sal chorych posiłki. Pan/i Plasterek to pielęgniarz/ka, a motylek to wenflon. „Tulaśna Tula w szpitalu” to poradnik, który nie tylko uczy i bawi, ale przede wszystkim pomaga i uspokaja.

– Cieszy mnie, że mali pacjenci naszych szpitali mogą już korzystać z kolejnego poradnika medycznego skierowanego do nich – mówiła członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska. – To druga po „Bączku Ratowniku” (poradnik udzielania pierwszej pomocy – przyp. red.) książeczka napisana zrozumiałym dla dzieci językiem, która z pewnością oswoi z trudnym pobytem w szpitalu. Publikacja jest też bogato ilustrowana, co z pewnością podnosi jej walor edukacyjny. Warto dodać, że „Tulaśna Tula w szpitalu” to inicjatywa wolontariuszy ze Szpitala Specjalistycznego im. Floriana Ceynowy w Wejherowie przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego. Wierzę, że nasza książeczka pomoże niejednemu młodemu człowiekowi – dodała Kapała-Sokalska.

Co ważne, dla rodziców książeczka jest cennym przewodnikiem, który pomaga zrozumieć, jak wspierać dziecko podczas hospitalizacji. Zawiera też podpowiedzi, jak umilić mu czas, a pod koniec książeczki są zagadki, które sprawdzają, ile dziecko zrozumiało i zapamiętało z opowieści. Ponadto, poradnik zawiera spis ważnych telefonów m.in. telefon zaufania, niebieską i pomarańczową linię.

Skąd pomysł?

To inicjatywna autorek książeczki edukacyjnej, które są psycholożkami i wolontariuszkami w Szpitalu Specjalistycznym im. F. Ceynowy w Wejherowie. Publikacja powstała pod opieką koordynatorki wolontariuszek Małgorzaty Majorek.

 –  „Tulaśna Tula w szpitalu” to książeczka edukacyjna, stworzona z myślą o dzieciach i ich rodzicach. Obserwując potrzeby najmłodszych pacjentów i ich rodzin, postanowiliśmy połączyć swoje umiejętności, wiedzę psychologiczną i zaangażowanie, tworząc publikację, która nie tylko rozwija wyobraźnię najmłodszych, ale także pomaga zrozumieć atmosferę szpitalnego środowiska – tłumaczy Małgorzaty Majorek. – Za pomocą naszej bohaterki Tuli przekazujemy garść optymizmu i pozytywnej energii, aby uczynić czas hospitalizacji bardziej znośnym dla najmłodszych pacjentów i ich bliskich. Pisanie książeczki było dla naszego, całego zespołu wolontariuszy niezwykłą podróżą w świat dziecka, która zaczęła się ponad rok temu i prawdopodobnie nigdy się nie skończy, gdyż Tula na zawsze zostanie w naszej pamięci – dodaje Małgorzata Majorek.

Gdzie będzie?

Publikacja ma charakter instruktażowo-edukacyjny. Wydawcą jest Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. Książeczka ukazała się w nakładzie 18 tys. egzemplarzy. Ma być dostępna w oddziałach dziecięcych szpitali marszałkowskich. Znajdziemy ją w takich placówkach jak:

 • Szpital Dziecięcy Polanki im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku,
 • Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie,
 • Szpital im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku,
 • Szpital im. św. Wojciecha w Gdańsku,
 • Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Korczaka w Słupsku,
 • Szpital im. Wincentego a Paulo w Gdyni,
 • Szpital Specjalistyczny im. Floriana Ceynowy w Wejherowie,
 • Pomorskie Centrum Reumatologiczne im. dr Jadwigi  Titz-Kosko w Sopocie,
 • Wojewódzki Szpital Psychiatryczny im. prof. T. Bilikiewicza w Gdańsku,
 • Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych im. S. Kryzana w Starogardzie Gdańskim.

Ponadto, można ją pobrać w postaci pliku PDF.

Tulaśna Tula w szpitalu – książeczka dla pacjentów (PDF)

Dowiedz się więcej

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Departament Zdrowia pod numerem 58 32 68 260
lub adresem e-mail dz@pomorskie.eu

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Departament Zdrowia
ul. Rzeźnicka 58
80-810 Gdańsk