17 października w Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku odbyło się międzynarodowe seminarium pn. Współpraca międzysektorowa w realizacji zróżnicowanych potrzeb uczniów.
Seminarium zorganizowane zostało przez Europejską Agencję ds. Specjalnych Potrzeb i Edukacji Włączającej (Agencja) wraz z Ministerstwem Edukacji Narodowej, Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, Ośrodkiem Rozwoju Edukacji w Warszawie oraz Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku.
Głównym zagadnieniem seminarium była współpraca szkół z podmiotami działającymi w różnych sektorach (m.in. zdrowie, pomoc rodzinie, pomoc społeczna).
W agendzie spotkania znalazły się następujące tematy:
- Monitorowanie lokalnych zasobów w obszarze wsparcia dziecka i rodziny (panel poprowadzony przez Beatę Jachimczak i Magdalenę Olempską-Wysocką);
- Opracowanie i wdrożenie modelu wsparcia międzysektorowego z uwzględnieniem specyfiki lokalnej (panel poprowadzony przez Edytę Widawską i Zenona Gajdzica).
Nie zabrakło również przestrzeni na dyskusje w której uczestniczyli m.in. przedstawiciele rodziców, szkół i placówek oraz jednostek samorządu terytorialnego, które brały udział w pilotażu modelu wsparcia międzysektorowego oraz pilotażu specjalistycznych centrów wspierających edukację włączającą, uczelni, poradni psychologiczno-pedagogicznych, organizacji pozarządowych z województwa pomorskiego, a także organizatorzy: Ministerstwo Edukacji Narodowej (wystąpiła Pani Izabela Ziętka, Podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej), Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego (głos zabrali: Pan Tadeusz Jędrzejczyk z-ca Dyrektora Departamentu Zdrowia oraz Pan Adam Krawiec Dyrektor Departamentu Edukacji) i placówki doskonalenia nauczycieli – Ośrodek Rozwoju Edukacji i Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku.
W spotkaniu udział wzięły ponadto kraje członkowskie Agencji (m.in. Polska reprezentowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, przedstawiciele Islandii, Norwegii, Wielkiej Brytanii oraz pracownicy Agencji).