Wiadomości
Nowy nabytek gdańskiego pogotowia. To motocykl ratunkowy

Nowy nabytek gdańskiego pogotowia. To motocykl ratunkowy

FOT. MATERIAŁ PRASOWY SZPITALA
04.11.2024
Redakcja  Pomorskie.eu
Redakcja
Pomorskie.eu
AUTOR
Redakcja  Pomorskie.eu
Redakcja
Pomorskie.eu
04.11.2024

Honda NT 1100 DP DCT, bo o niej mowa, to nowy pojazd SPZOZ Stacji Pogotowia Ratunkowego w Gdańsku. Motocykl kosztował 97 900 zł i w całości został sfinansowany z budżetu województwa pomorskiego. Na wyposażeniu pojazdu są m.in.: defibrylator, leki oraz sprzęt do udrożnienia dróg oddechowych.

To pierwszy pojazd zakupiony przez samorząd województwa.

 

Jaki jest nowy motocykl?

 

Honda waży niespełna 240 kg. Ma smukłą aerodynamiczną sylwetkę, dużą szybę z pięciostopniową regulacją oraz górne i dolne owiewki nóg, które chronią przed wiatrem. Siedzenie o wysokości 820 mm jest wygodne dla dwóch osób i pozwala zająć różne pozycje podczas jazdy. Na wyposażeniu jest pojemny 20-litrowy zbiornik paliwa, który wystarcza do przejechania 400 km (w trybie WMTC).
Motocykl ma trzy domyślne tryby jazdy: urban, rain i tour, które zapewniają komfort podróży podczas różnych warunków, z jakimi można się spotkać na drodze, a dwie opcje użytkownika pozwalają w pełni stosować moc silnika. Zainstalowano w nim też sygnały świetlno-dźwiękowe.

Jak podkreśla dyrektor pogotowia Wiktor Tyburski: „Połączenie wydajności, komfortu, praktyczności, atrakcyjnej stylistyki i wyjątkowo korzystnego stosunku jakości do ceny sprawiło, że NT1100 został najlepiej sprzedającym się motocyklem turystycznym w Europie w 2023 r.”

Pojazd wyposażony jest w defibrylator, sprzęt do udrożnienia dróg oddechowych oraz leki. Ponadto są: kufry boczne, podgrzewane manetki, interfejsy łączności z telefonem, tempomat i tylny stelaż, a centralna stopka ułatwia serwisowanie tylnego koła.

 

Bo liczy się czas

 

Gdańsk jest miastem turystycznym, w którym szczególnie latem dochodzi do dużej liczby wypadków. A w ich przypadku kluczową rolę odgrywa czas. Niestety miasto jest zakorkowane i dojazd karetki do najodleglejszych dzielnic bywa wydłużony. Dlatego też od 2003 r. do  systemu ratownictwa w sezonie letnim wprowadzono motocykle. Podjęcie w krótkim czasie skutecznej akcji ratowniczej wpływa na zwiększenie szansy uratowania poszkodowanych. Dzięki systemowi łączności radiowej, który umożliwia bezpośredni kontakt ratownika-motocyklisty z Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Gdańsku, można zrealizować każde otrzymane zlecenie. W razie potrzeby ratownicy mają także możliwość wezwania innych ekip ratunkowych.

Dowiedz się więcej

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Departament Zdrowia pod numerem 58 32 68 260
lub adresem e-mail dz@pomorskie.eu

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Departament Zdrowia
ul. Rzeźnicka 58
80-810 Gdańsk