Laureatem konkursu został Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego oraz Wojewódzki Szpital Psychiatryczny im. prof. Tadeusza Bilikiewicza w Gdańsku za projekt Lepsza przyszłość. Ponadto, wśród finalistów znalazły się Szpital Dziecięcy Polanki im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku, Copernicus Podmiot Leczniczy, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku oraz Szpital Specjalistyczny w Prabutach.
Konkurs był organizowany już po raz siódmy. Wręczenie nagród odbyło się w Warszawie 7 listopada 2024 r.
Czym jest Bezpieczny Szpital Przyszłości – Inspiracje?
To konkurs, który promuje osoby, organizacje pozarządowe, firmy i szpitale, które szczególnie zasłużyły się w krzewieniu nowych idei, rozwiązań i technologii, wpływając na zdrowie, komfort życia oraz ochronę środowiska, w którym żyjemy. Przyznawane nagrody są ważne ze względu na to, że o wyróżnieniach oraz o zwycięzcach decyduje kapituła złożona z praktyków ochrony zdrowia, w tym dyrektorów czołowych polskich szpitali, zwycięzców konkursu w latach ubiegłych. W dotychczasowych edycjach uczestniczyło ponad tysiąc instytucji, w tym 503 szpitale.
Organizatorem konkursu jest firma Idea Trade, koordynator Koalicji Bezpieczny Szpital Przyszłości. Przewodniczącym kapituły jest dr Marek Tombarkiewicz.
Laury dla Pomorza
Jak przyznali organizatorzy, rywalizacja była bardzo zacięta. Najwięcej laureatów było wśród szpitali z województwa mazowieckiego. A kto się wyróżnił z naszego regionu?
W tegorocznych zmaganiach spośród wszystkich szpitali w Polsce w kategorii Nowatorskie produkty i usługi poprawiające jakość życia, zdrowia i dostęp do usług zwyciężył ex aequo Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego oraz Wojewódzki Szpital Psychiatryczny im. prof. Tadeusza Bilikiewicza w Gdańsku za projekt Lepsza przyszłość. Przeciwdziałanie zaburzeniom psychicznym dzieci i młodzieży. To samo miejsce przypadło Uniwersyteckiemu Szpitalowi Dziecięcemu w Krakowie za Uniwersyteckie Centrum Robotyki Pediatrycznej oraz PZU Zdrowie SA za Inteligentny edytor w procesie opisu badań obrazowych. Druga lokata w tej samej kategorii przypadła Uniwersyteckiemu Centrum Klinicznemu w Gdańsku za Najnowocześniejszy w Europie robot do produkcji leków cytotoksycznych. UCK podzielił tę pozycję ex aequo z Centrum Leczenia Oparzeń im. dr. Stanisława Sakiela w Siemianowicach Śląskich za Pomiar mikroperfuzji w ranie jako innowacyjna metoda oceny stopnia zaawansowania rany oraz monitoringu postępów leczenia. Jednym z finalistów w tej kategorii był też Szpital Dziecięcy Polanki im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku za Nowoczesną jednodniową alergologię dla dzieci. Innowacyjne rozwiązania poprawiające jakość usług zdrowotnych w zmodernizowanym Oddziale Alergologii, Immunologii i Chorób Płuc Szpitala Dziecięcego Polanki w Gdańsku.
Lepsza przyszłość
To projekt, którego celem było wsparcie młodych mieszkańców regionu oraz ich rodzin poprzez terapię indywidualną, sesje grupowe oraz warsztaty edukacyjne dla rodziców i nauczycieli. Chodziło też o przywrócenie poczucia bezpieczeństwa oraz naukę radzenia sobie w trudnych sytuacjach.
– Chcemy wzmacniać młodych mieszkańców Pomorza oraz ich rodziny zwłaszcza, że potrzeby w tym zakresie są ogromne. Wierzymy, że inwestycja w zdrowie psychiczne młodzieży to klucz do lepszej przyszłości naszego regionu – tłumaczył wicemarszałek województwa pomorskiego Leszek Bonna.
Natomiast dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego im. prof. Tadeusza Bilikiewicza w Gdańsku Mariusz Kaszubowski podkreślił, że poprzez diagnostykę oraz terapię indywidualną i grupową uczestnikom oferowano pomoc dostosowaną do ich specyficznych potrzeb.
– Udział w projekcie pozwalał rodzinom zrozumieć, jak wspierać dzieci, natomiast warsztaty i szkolenia przygotowane dla nauczycieli wyposażyły ich w umiejętności niezbędne do pełnienia roli lokalnych doradców – dodał Kaszubowski.
Jednym z kluczowych narzędzi projektu jest działająca cały czas platforma Pomorskie dla Ciebie (www.pomorskiedlaciebie.pl), która umożliwia użytkownikom szybki i anonimowy dostęp do profesjonalnego wsparcia. Platforma oferuje moduły wsparcia dla dzieci, rodziców i nauczycieli oraz czat obsługiwany przez psychologów, z którego skorzystało już około 20 tys. pacjentów.
Dyrektor Departamentu Zdrowia w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego Maciej Laszkiewicz zapewnił, że ze względu na duże zainteresowanie planujemy kontynuację działań i rozwój platformy, aby zapewnić długofalową pomoc dla potrzebujących.
Pozostali wyróżnieni
W kategorii Działania na rzecz bezpieczeństwa i zdrowia pracowników najlepszy okazał się Szpital Dziecięcy Polanki im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku, który zajął drugie miejsce za Jak przerwać błędne koło stresu – szkolenia i wsparcie terapeutyczne personelu Szpitala Dziecięcego Polanki w Gdańsku. Miejsce to zdobył ex aequo z LPP SA za Program wsparcia pracowników heLPP.
Natomiast trzecie miejsce w kategorii Bezpieczeństwo i redukcja zdarzeń niepożądanych, ze szczególnym uwzględnieniem zakażeń szpitalnych zajął Copernicus Podmiot Leczniczy z dwoma połączonymi projektami Redukcja zdarzeń niepożądanych poprzez Uruchomienie Pracowni Radiochirurgii Mózgu w oparciu o urządzenie ZAP-X oraz Redukcja zdarzeń niepożądanych, skrócenie hospitalizacji i podniesienie jakości leczenia dzięki wykorzystaniu robotyki w zabiegach urologicznych, ginekologicznych i onkologicznych w Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku, będącym liderem w operacjach robotycznych na Pomorzu.
Z kolei w kategorii Profilaktyka i popularyzacja zdrowego stylu życia zwyciężyła Fundacja LPP z siedzibą w Gdańsku z projektem Niebieskie trampki.
Czwarte miejsce w kategorii Innowacje w szpitalu – medycyna – nowatorskie metody leczenia uzyskało Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku za połączone projekty Podwójne jednoczasowe przeszczepienie płuc i serca w UCK i Pierwsze w Polsce operacje u dzieci z wykorzystaniem robota chirurgicznego. Tę lokatę UCK zdobył ex aequo z Uniwersyteckim Szpitalem Dziecięcym w Lublinie za trzy połączone projekty Optyczne mapowanie genomu wsparte sekwencjonowaniem nowej generacji w diagnostyce chorób wrodzonych i nabytych u dzieci, Krok w przyszłość Kompleksowa Opieka Ginekologiczna dla dzieci i młodzieży oraz Operacje z użyciem innowacyjnej technologii trójwymiarowego obrazowania kręgosłupa oraz Górnośląskim Centrum Medycznym im. prof. Leszka Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach za Pierwszy w Polsce zabieg przezcewnikowej implantacji zastawki aortalnej TAVI z wykorzystaniem specjalnie utrwalonej zastawki biologicznej.
Szóstą lokatę w kategorii Działania na rzecz ochrony zdrowia i środowiska naturalnego zajął Szpital Specjalistyczny w Prabutach za Poprawę bezpieczeństwa pracowników w kontakcie z substancjami niebezpiecznymi.