CARES
Departament zdrowia z wizytą studyjną w Odense

Departament zdrowia z wizytą studyjną w Odense

FOT. MATERIAŁ PRASOWY DZ
06.12.2024
Ewa Kędziora-Lackowska
Ewa
Kędziora-Lackowska
AUTOR
Ewa Kędziora-Lackowska
Ewa
Kędziora-Lackowska
06.12.2024

W dniach 13-14 listopada 2024 roku nasz duński partner projektowy, Region Południowej Danii, zorganizował w Odense wizytę studyjną dla pozostałych partnerów, ich interesariuszy oraz ekspertów. Była to już czwarta wizyta studyjna zorganizowana w ramach projektu CARES.

Tematem przewodnim spotkania były innowacyjne rozwiązania w obszarze zdalnych usług w zakresie telemedycyny i teleopieki dedykowane osobom starszym. Każdego dnia w ramach przedpołudniowej sesji, duński partner prezentował dobre praktyki ze swojego regionu, natomiast sesja popołudniowa skupiała się na dobrych praktykach omawianych przez pozostałych partnerów. Istotnym aspektem omawianych dobrych praktyk była współpraca sektora publicznego z sektorem prywatnym.

W tym wydarzeniu województwo pomorskie było reprezentowane przez pracownice Departamentu Zdrowia Magdalenę Gromadzką oraz Aleksandrę Galic.

Jednym z omawianych tematów były rozwiązania polegające na badaniu pacjenta w jego domu. Zaprezentowano dwie opcje takiej opieki. W pierwszej opcji, pielęgniarki środowiskowe, zaopatrzone w specjalnie wyposażone walizki (Geri-toolbox) regularnie odwiedzały seniorów. Sprzęt w walizce umożliwiał diagnostykę pacjenta w miejscu jego zamieszkania. W drugim wariancie (projekt skierowany do pacjentów z POChP) seniorzy otrzymywali walizkę ze specjalistycznym sprzętem, dzięki któremu sami mogli kontrolować swój stan zdrowia. W obu przypadkach wyniki badań dokonane przy pomocy sprzętu przekierowywane były do komputera lekarza pierwszego kontaktu, który stosowanie do oceny stanu zdrowia seniora podejmował decyzje dotyczące dalszej diagnostyki i terapii.

Dodatkowo przedstawiono projekt PATINA zawierający algorytm dotyczący analizy prognozy stanu zdrowia seniora w oparciu o częstotliwość korzystania z przez niego z usług opieki domowej. Prognoza stanowiła pomoc dla pielęgniarek w szybszym wykryciu potencjalnych poważnych schorzeń pacjenta i umożliwiała szybsze podjęcie działań przez personel medyczny.

Kolejną ciekawą propozycją był projekt DataDonor. W związku z dużą ilością danych dotyczących zdrowia generowanych w ramach aplikacji zdrowotnych, smartfonów czy smartwatchów i innych podobnych urządzeń, projekt DataDonor, przekierowuje te dane na rzecz zdrowia publicznego, na potrzeby projektów badawczo-rozwojowych w obszarze zdrowia.

Ostatnia z zaprezentowanych dobrych praktyk (projekt DELIVER), ukierunkowana była na wzmocnienie kompetencji cyfrowych wśród pracowników służby zdrowia i skierowana była do profesjonalistów branży opieki zdrowotnej, liderów i instytucji edukacyjnych. Jest to nadal funkcjonująca platforma e-learningowa zawierająca 6 tematów: technologia cyfrowa w opiece zdrowotnej, technologia i dylematy etyczne, dopasowanie między obywatelem a technologią, telemedycyna i konsultacje wideo, cyfrowy pracownik opieki zdrowotnej i cyfrowe przywództwo.

 

Pomorską dobrą praktykę -Projekt Tele POChP, zaprezentował nasz interesariusz doktor Piotr Popowski, Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Programów Zdrowotnych. Celem projektu było pokazanie w jaki sposób technologie informacyjno-komunikacyjne mogą wspierać proces diagnostyki i terapii chorych na POChP. Projekt miał również na celu ułatwienie dostępu do konsultacji specjalistycznych oraz ułatwienie przepływu informacji pomiędzy chorymi, lekarzami POZ i specjalistami.

Podczas wizyty w Odense uczestnicy spotkania mieli okazję wymienić się doświadczeniami i poznać najnowsze rozwiązania w dziedzinie teleopieki i telemedycyny. Zaprezentowane dobre praktyki udowodniły, że współpraca pomiędzy sektorami, rozwój cyfrowych kompetencji wśród personelu medycznego oraz wdrażanie innowacyjnych technologii, które pozwolą sprostać wyzwaniom starzejącego się społeczeństwa są kluczowe dla sukcesu takich przedsięwzięć.

Dowiedz się więcej

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Departament Zdrowia pod numerem 58 32 68 260
lub adresem e-mail dz@pomorskie.eu

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Departament Zdrowia
ul. Rzeźnicka 58
80-810 Gdańsk