W dniu 29 listopada 2024 roku województwo pomorskie jako partner projektu CARES, zorganizowało II spotkanie Lokalnej Grupy Interesariuszy. Spotkanie odbyło się w sali Herbowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.
Spotkanie rozpoczęto od omówienia wizyty studyjnej, która odbyła się w Odensie w Danii w dniach 13-14 listopada 2024 roku zorganizowanej przez duńskiego partnera projektowego. Była to już czwarta wizyta studyjna zorganizowana w ramach projektu CARES poświęconej innowacyjnym rozwiązaniom w obszarze zdalnych usług telemedycyny i teleopieki dedykowanych osobom starszym.
Tematem przewodnim wizyty studyjnej była współpraca sektora publicznego z sektorem prywatnym. W ramach dobrych praktyk duńskiego partnera przedstawiono projekty polegające na badaniu pacjenta w jego domu, dzięki zastosowaniu specjalnego sprzętu który pozwalał na transfer wyników wykonanych w domu badań bezpośrednio do komputera lekarza pierwszego kontaktu. Kolejne duńskie dobre praktyki dotyczyły wykorzystania danych dotyczących zdrowia pochodzących z aplikacji zdrowotnych, smartfonów, smartwatchów i innych podobnych urządzeń, na potrzeby projektów badawczo-rozwojowych w obszarze zdrowia. Ostatnia z praktyk dotyczyła platformy e-learningowej, która ukierunkowana była na wzmocnienie kompetencji cyfrowych wśród pracowników służby zdrowia i skierowana była do profesjonalistów branży opieki zdrowotnej, liderów i instytucji edukacyjnych.
Zaprezentowane dobre praktyki udowodniły, że współpraca pomiędzy sektorami, rozwój cyfrowych kompetencji wśród personelu medycznego oraz wdrażanie innowacyjnych technologii pozwalających sprostać wyzwaniom starzejącego się społeczeństwa są kluczowe dla sukcesu takich przedsięwzięć.
Kolejnym punktem spotkania były prelekcje trzech interesariuszy.
Jako pierwsza wystąpiła pani doktor Dagmara Wiewiórkowska-Garczewska – geriatra z Pomorskiego Centrum Reumatologicznego w Spocie, która przedstawiła problemy i potrzeby seniorów z regionu w oparciu o swoje wieloletnie doświadczenie zawodowe. Wśród najistotniejszych problemów dotykających seniorów wymieniła upadki, demencję i wielochorobowość, w kontekście funkcjonowania ogromnej grupy seniorów samotnie, bez opieki ze strony rodziny.
Kolejnym prelegentem był pan Patryk Rozental wiceprezes Fundacji Progresja, która zajmuje się działaniami integracyjnymi oraz wzmacnianiem środowiska osób niepełnosprawnych i ich otoczenia. Jednym z głównych priorytetów Fundacji jest promocja i upowszechnianie nowoczesnych technologii informatycznych. W swoim wystąpieniu Pan Patryk Rozental przedstawił uczestnikom spotkania inteligentnego asystenta czyli opracowane w ramach Fundacji innowacyjne rozwiązanie mające na celu dostosowanie nowoczesnych technologii do potrzeb osób z niepełnosprawnością i seniorów.
Jako ostatnia wystąpiła pani Agnieszka Bednarek, Dyrektor Medyczna Centrum Rehabilitacji Funkcjonalnej Nordmedic w Gdyni. Prelegentka przedstawiła zakres możliwości działania DIEGO VR, robota stosowanego do innowacyjnej diagnostyki i rehabilitacji w terapii pacjentów z urazami neurologicznymi oraz ortopedycznymi.
Ostatnia część spotkania poświęcona była dyskusji interesariuszy oraz członków zespołu projektowego na temat możliwych obszarów w ramach których możliwe byłoby podjęcie współpracy mającej na celu realizację wspólnego przedsięwzięcia dedykowanego innowacyjnym rozwiązaniom telemedycznym skierowanym do seniorów w województwie pomorskim.
Kolejne spotkanie interesariuszy wstępnie zaplanowano na miesiąc styczeń 2025 roku.