HIV oraz AIDS
VIII spotkanie Zespołu ds. realizacji Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS na terenie województwa pomorskiego

VIII spotkanie Zespołu ds. realizacji Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS na terenie województwa pomorskiego

FOT. MATERIAŁ PRASOWY DZ
19.12.2024
Ewa Kędziora-Lackowska
Ewa
Kędziora-Lackowska
AUTOR
Ewa Kędziora-Lackowska
Ewa
Kędziora-Lackowska
19.12.2024

W dniu 16 grudnia 2024 roku w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego w Gdańsku odbyło się VIII Posiedzenie Zespołu ds. realizacji Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS w województwie pomorskim.

Spotkanie poświęcone było omówieniu działań zrealizowanych w 2024r. przez członków w ramach profilaktyki HIV/AIDS. Uczestników spotkania przywitał Przewodniczący Zespołu ds. realizacji Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS w województwie pomorskim  Pan dr hab. Tomasz Smiatacz kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Zespół ds. realizacji Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS na terenie województwa pomorskiego został powołany na lata 2022-2026 przez Zarząd Województwa Pomorskiego uchwałą nr Nr 76/320/22 z dnia 25 stycznia 2022 roku. W skład Zespołu weszli m.in. przedstawiciele: Marszałka, Wojewody, trójmiejskich Prezydentów miast, wojewódzkich oddziałów Policji, Sanepidu, Kuratorium, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz NGO działających w obszarze profilaktyki STI i nie tylko.

Zespół realizuje zadania SWP w ramach Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS w ramach:

1) zapobiegania zakażeniom HIV wśród ogółu społeczeństwa;

2) zapobiegania zakażeniom HIV wśród osób o zwiększonym poziomie zachowań ryzykownych;

3) wsparcia i opieki zdrowotnej dla osób zakażonych HIV i chorych na AIDS;

5) monitoringu.

Podczas spotkania podjęto dyskusje na poniższe tematy:

  • sytuacja epidemiologiczna zakażeń przenoszonych droga kontaktów seksualnych w tym HIV/AIDS na podstawie danych nadzoru epidemiologicznego;
  • HIV/AIDS – co osiągnęliśmy, co jeszcze przed nami;
  • zakażenie HIV i inne choroby przenoszone drogą kontaktów seksualnych – istotny problem zdrowia publicznego;
  • szkolenia dla policjantów w ramach zakażeń;
  • rola edukacji w profilaktyce HIV/AIDS – założenia przedmiotu szkolnego pn. edukacja zdrowotna;
  • pozyskiwanie, gromadzenie i udostępnianie informacji o HIV/AIDS w szczególności dla obcokrajowców;
  • wsparcie i prowadzenie działalności Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych w Słupsku, w Gdańsku oraz w Gdyni. Zadanie realizują dwa podmioty: Fundacja Pomorski Dom Nadziei oraz Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Janusza Korczaka w Słupsku Sp. z o.o.

 

Serdecznie dziękujemy za tak liczny udział w spotkaniu. Była to doskonała okazja do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk.

Dowiedz się więcej

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Departament Zdrowia pod numerem 58 32 68 260
lub adresem e-mail dz@pomorskie.eu

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Departament Zdrowia
ul. Rzeźnicka 58
80-810 Gdańsk