Specjaliści z Oddziału neurochirurgicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Janusza Korczaka w Słupsku przeprowadzili zabieg tętniaka prawej tętnicy środkowej mózgu. Operację wykonano przy pomocy urządzenia wewnątrzworkowego Artisse.
To kolejny etap w rozwoju technik wewnątrznaczyniowych w słupskiej placówce.
Zabieg dostosowany do tętniaka
Do tej pory personel Oddziału neurochirurgicznego pracował na stentach wewnątrzworkowych Contur. Teraz zastosowano urządzenie Artisse, które ma nieco inną budowę. Contur przypomina odwróconą parasolkę, którą lekarze umieszczają w worku tętniaka i po otwarciu urządzenia zamykają wejście do worka tętniaka powodując, że do tętniaka nie napływa krew. Artisse działa podobnie, ale nie tylko kształtem przypomina parasolkę, lecz to pełen worek, który się rozściela po ścianach worka tętniaka.
– Kształt obu urządzeń determinuje inne efekty ich działania – wyjaśnia chirurg z Oddziału neurochirurgicznego szpitala w Słupsku Tomasz Borusiński.
Te różnice budowy wpływają na efekty ich działania. Contur łatwiej jest dobrać rozmiarem i po rozłożeniu się w worku tętniaka, zamyka się dopływ krwi. Niestety może wystąpić przeciek na krawędziach, bo tętniaki najczęściej mają nieregularny kształt, a te urządzenia są okrągłe. Natomiast Artisse działa inaczej.
– Nie jest korkiem, który zamyka wejście do tętniaka, ale także, opierając się o ścianki naczynia, wypełnia przestrzeń w worku tętniaku i wywierając odpowiedni nacisk na ściany worka, zamyka napływ krwi – tłumaczy Borusiński.
Dzięki zastosowaniu obu typów narzędzi neurochirurdzy słupskiego szpitala mają większe możliwości doboru odpowiednich środków leczenia do konkretnego tętniaka. To otwiera nowe możliwości dla pacjentów.
- Fot. mat. Szpitala
Szansa dla pacjentów
Aby móc przeprowadzać zabiegi z wykorzystaniem nowych stentów, słupscy neurochirurdzy musieli spełnić szereg wytycznych. Narodowy Fundusz Zdrowia wymagał, aby szpital dysponował odpowiednio wyszkolonym personelem i wysokiej klasy urządzeniami. Ponadto, Oddział neurochirurgiczny musiał wykazać się przeprowadzeniem przynajmniej 70 zabiegów endowaskularnych na tętnicach wewnątrzczaszkowych rocznie. Do stosowania nowej metody operacyjnej konieczny był też odpowiednio przeszkolony personel. Szkolenie odbyło się pod okiem dr. Saleha Lamina ze szpitala w Birmingham w Anglii. Zespół operacyjny najpierw trenował przeprowadzanie zabiegu na flow modelu, czyli symulatorrze wyglądającym jak model tętniaka, w którym można wykonać zabieg prawie, jak na żywym pacjencie. Kolejnym etapem szkolenia, było przeprowadzenie operacji u pacjenta. Po wykonaniu udanego zabiegu personel otrzymał certyfikat uprawniający do przeprowadzania zabiegów nową metodą. Dzięki temu Oddział neurochirurgiczny słupskiego szpitala dołączył do wąskiego grona placówek, które stosują stenty artis.
– To ogromny krok naprzód dla naszego szpitala i przede wszystkim dla pacjentów. Cieszymy się, że nasi neurochirurdzy dołączyli do grona specjalistów w kraju, którzy mogą wykonywać tak zaawansowane zabiegi z użyciem nowoczesnych stentów . To potwierdzenie wysokich kompetencji naszego zespołu i efekt długofalowych inwestycji w rozwój oddziału – mówią Andrzej Sapiński i Anetta Barna-Feszak, członkowie zarządu słupskiego szpitala.
Dzięki temu mieszkańcy Słupska i regionu zyskują dostęp do leczenia na najwyższym światowym poziomie bez konieczności wyjazdu do innych ośrodków.