Z radością informujemy, że kontynuujemy nasze działania na rzecz wsparcia osób z doświadczeniem choroby nowotworowej oraz ich bliskich w ramach projektu „Warsztaty Świadomości Onkologicznej”. Projekt realizowany jest przez Pomorski Instytut Psychoonkologii (partner wiodący) oraz Polskie Towarzystwo Psychoonkologiczne. To już dziewiąta edycja projektu, który od 2015 roku realizowany jest we współpracy z Samorządem Województwa Pomorskiego.
Dlaczego taki projekt?
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia co trzecia osoba w ciągu życia może zachorować na nowotwór. Choroba ta wpływa nie tylko na chorego, ale również na jego najbliższe otoczenie — rodzinę, przyjaciół i opiekunów. Nowoczesne leczenie znacząco poprawia rokowania i jakość życia pacjentów, ale towarzyszące temu wyzwania emocjonalne, społeczne, zawodowe czy fizyczne często wymagają dodatkowego, profesjonalnego wsparcia.
W ramach „Warsztatów Świadomości Onkologicznej 2025” planowane jest przeprowadzenie 320 godzin bezpłatnych, specjalistycznych konsultacji dla mieszkańców województwa pomorskiego.
Dla kogo?
Projekt kierowany jest do:
- pacjentów onkologicznych (w trakcie lub po leczeniu),
- rodzin, bliskich i opiekunów osób chorych onkologicznie,
- osób mieszkających w województwie pomorskim
Zakres wsparcia obejmuje:
- Pomoc psychoonkologiczną
- Konsultacje dietetyczne
- Wsparcie w zakresie aktywności fizycznej i rehabilitacji
- Pomoc w aktywizacji zawodowej i powrocie do pracy
- Konsultacje logopedyczne
Formy konsultacji:
Tryb stacjonarny:
- Gabinety prywatne specjalistów (np. Słupsk, Gdynia, Rumia)
- Szpitale pomorskie (m.in. Szpital w Słupsku, Szpital Morski im. PCK w Gdyni, Wojewódzkie Centrum Onkologii w Gdańsku)
- Siedziby organizacji współpracujących
- W wyjątkowych przypadkach – konsultacje w domu chorego
Tryb zdalny:
- Komunikatory internetowe (Zoom, Google Meet, Skype, WhatsApp, MS Teams, Messenger, Signal)
- Telefonicznie
Rejestracja i udział
Udział w konsultacjach jest bezpłatny, a czas oczekiwania na rozmowę ze specjalistą wynosi zaledwie kilka dni – w nagłych przypadkach możliwa jest konsultacja nawet tego samego dnia. Oferujemy również możliwość umawiania spotkań popołudniami, wieczorami oraz w weekendy.
Przed spotkaniem uczestnicy proszeni będą o wypełnienie krótkiej ankiety wstępnej, pomagającej dostosować formę wsparcia do indywidualnych potrzeb. Po konsultacjach możliwe będzie otrzymanie pisemnych zaleceń specjalisty oraz wypełnienie anonimowej ankiety ewaluacyjnej.
Jak się zapisać?
Szczegółowe informacje na temat rejestracji, terminów oraz harmonogramu konsultacji opublikujemy już wkrótce na naszej stronie internetowej oraz profilach w mediach społecznościowych.
Zgłoszenia przyjmujemy mailowo oraz telefonicznie. Możliwe będzie także zapisanie się online poprzez formularz zgłoszeniowy.
Nie jesteś sam/sama — jesteśmy tu, by Ci pomóc.
Dołącz do „Warsztatów Świadomości Onkologicznej 2025” i skorzystaj z bezpłatnego, profesjonalnego wsparcia!