Kanadyjscy badacze otrzymali Nagrodę Nobla za odkrycie insuliny – leku, który doprowadził do przełomu w leczeniu cukrzycy i na zawsze zmienił sytuację dotkniętych nią osób.
Cukrzyca jest chorobą przewlekłą, na którą w Polsce choruje ok. 2,73 mln osób i liczba ta stale wzrasta. Aż 26% chorych z cukrzycą nie wie o swojej chorobie, ponieważ przez długi czas może ona przebiegać bezobjawowo. Do rozpoznania choroby dochodzi najczęściej wtedy, gdy pojawiają się pierwsze powikłania. Stopień rozwoju cukrzycy jest już wtedy na tyle poważny, że prowadzi do dotkliwych konsekwencji zdrowotnych. Tylko lekarz może zdiagnozować cukrzycę. Podstawą jest potwierdzenie objawów, m.in.: wysokie stężenie glukozy we krwi, cukier w moczu.
Cukrzyca jest zaburzeniem metabolicznym charakteryzującym się przewlekłą hiperglikemią, której towarzyszą zaburzenia gospodarki węglowodanowej, lipidowej i białkowej, wywołane niedostatecznym uwalnianiem insuliny i/lub niedostatecznym efektem jej działania.
Wyróżniamy następujące typy cukrzycy:
• typ 1, czyli cukrzycę pierwotną, wieku młodzieńczego, insulinozależną,
• typ 2, czyli cukrzycę wieku dojrzałego, insulinoniezależną.
Cukrzyca typu I występuje najczęściej w dzieciństwie i w wieku młodzieńczym. Podwyższenie stężenia glukozy w cukrzycy typu 1 spowodowane jest całkowitym brakiem produkcji endogennej insuliny przez wyspy trzustkowe, natomiast w cukrzycy typu 2 zależy od kombinacji predyspozycji genetycznych, braku aktywności fizycznej, nieprawidłowej diety oraz wzrostu masy ciała z zaznaczoną brzuszną dystrybucją tkanki tłuszczowej.
Cukrzyca typu 2 to najczęstsza postać tej choroby i stanowi ok. 80–90% wszystkich przypadków cukrzycy. Chorują na nią głównie dorośli, zazwyczaj po 40 roku życia, sprzyja przewlekłym, trudno gojącym się, nawracającym stanom zakaźnym (ropnym).
Listę poradni diabetologicznych w województwie pomorskim posiadających kontrakt z NFZ można sprawdzić na stronach NFZ
Samorząd Województwa Pomorskiego stworzył i przeznaczył środki finansowe w ramach RPO 2014 – 2020 na realizację Regionalnego Programu Polityki Zdrowotnej dotyczącego prewencji cukrzycy typu 2 – adresowanego do mieszkańców województwa pomorskiego w wieku produkcyjnym.
Opracowano na podstawie serwisu medonet.pl oraz Regionalnego Programu Polityki Zdrowotnej prewencji cukrzycy typu 2 UMWP