Wiadomości
Żonkil

Zasadźmy żonkile. Inauguracja Pól Nadziei 2024 na Pomorzu już w tę sobotę

FOT. ŹRÓDŁO: FACEBOOK/ FUNDACJA HOSPICYJNA

Wspólną akcję sadzenia żonkili w sobotę, 7 października 2023 r. o godzinie 11.00 w Pruszczu Gdańskim organizuje osiem pomorskich hospicjów. Finał Pól Nadziei odbędzie się w niedzielę, 14 kwietnia 2024 r.

Sadzenie kwiatów symbolizujących Pola Nadziei odbędzie się przy ul. Waląga (deptak przy fontannach).

Kto uczestniczy?

W akcję włączają się: Fundacja Hospicyjna prowadząca Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku, Hospicjum Pomorze Dzieciom, Pomorskie Hospicjum dla Dzieci, Caritas Archidiecezji Gdańskiej prowadzące Dom Hospicyjny im. św. Józefa w Sopocie, Stowarzyszenie Hospicjum im. św. Faustyny w Sopocie, Hospicjum im św. Wawrzyńca w Gdyni wraz z Domem Hospicyjnym dla Dzieci Bursztynową Przystanią, Puckie Hospicjum pw. Ojca Pio oraz Dom Hospicyjny w Pruszczu Gdańskim. To osiem pomorskich hospicjów, które opiekują się ciężko chorymi osobami dorosłymi i dziećmi.

Co to za akcja?

Pola Nadziei organizowane są co roku wiosną w wielu miastach Polski, także w Trójmieście, Pruszczu Gdańskim i w Pucku. Celem akcji jest pozyskanie finansowego wsparcia hospicyjnej opieki nad nieuleczalnie chorymi dziećmi i dorosłymi u kresu życia. Ważny jest też cel edukacyjny i wspólnotowy. Chodzi o propagowanie idei wolontariatu, otwieranie serc i oczu na potrzeby osób cierpiących. Ponadto, akcja ma pokazać, na czym polega opieka hospicyjna, jak wygląda troska o pacjentów i codzienne działanie. Dochód z całej zbiórki wesprze działalność tych hospicjów.

– Bardzo nam zależy, żeby o opiece hospicyjnej mówiono dobrze. Niekoniecznie ostrożnie i z powagą – mówi Katarzyna Kałduńska  prezes Fundacji Dom Hospicyjny w Pruszczu Gdańskim, organizator wydarzenia inauguracyjnego. – Umieranie nie jest popularnym tematem, opieka nad terminalnie chorymi także. Jednak jest to niezwykle ważny i pilny do naświetlenia temat. Nie da się umierania odłożyć na półkę i odczekać. Dzięki pracy hospicjum ludzie potrzebujący opieki terminalnej mogą ją otrzymać o czasie i mieć ją zapewnioną na odpowiednim poziomie tak długo, jak tego potrzebują – dodaje Katarzyna Kałduńska.

Dlaczego w Pruszczu?

Właśnie w tym mieście powstało kolejne miejsce na Pomorzu opiekujące się nieuleczalnie chorymi. Do tej pory w regionie było siedem takich placówek. Ósma powstała w Pruszczu Gdańskim.

– Pola Nadziei na Pomorzu 2024 to wspólna akcja pomorskich hospicjów. Jestem dumna, że w tym roku inauguracja odbędzie się w Pruszczu Gdańskim. Akcja ma nie tylko wymiar finansowy, ale również edukacyjny. Zebrane środki przeznaczamy na rzecz opieki nad umierającymi dziećmi, młodzieżą i dorosłymi z terenu naszego województwa. Zapraszam serdecznie wszystkich do udziału w wydarzeniu, oprócz żonkili, które zasadzimy na miejskich rabatach, będziemy mieli także sporo żonkili do rozdania uczestnikom wydarzenia – zapowiada Kałduńska.

Pola nadziei na Pomorzu - banner

Dowiedz się więcej

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Departament Zdrowia pod numerem 58 32 68 260
lub adresem e-mail dz@pomorskie.eu

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Departament Zdrowia
ul. Rzeźnicka 58
80-810 Gdańsk