Departament Zdrowia przy współpracy z Holistycznym Centrum Wsparcia po Stracie i Hospicjum Perinatalnym „Tulipani” zorganizował spotkania warsztatowo-wykładowe w podmiotach leczniczych Samorządu Województwa Pomorskiego mające na celu wsparcie psychologiczne personelu oddziałów położniczo ginekologicznych i neonatologicznych.
Spotkania odbyły się we wrześniu oraz w październiku 2023r. w:
- Szpitale Pomorskie Sp. z o.o. Szpital Specjalistyczny im. F. Ceynowy w Wejherowie;
- Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Janusza Korczaka w Słupsku Sp. z o.o.;
- Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie Sp. z o.o.;
- Szpital św. Wojciecha COPERNICUS PL Sp. z o.o.;
- Szpital Morski im. PCK w Gdyni.
Zważywszy na rosnące z roku na rok statystyki dotyczące chorób psychicznych – ochronę zdrowia psychicznego należy traktować jako jedną z najważniejszych kwestii zdrowia publicznego. Jedną z najbardziej narażonych na wypalenie grup zawodowych są pracownicy kadry medycznej. Zapewnienie pracownikom podmiotów leczniczych dostępu do wykwalifikowanej kadry specjalistów z zakresu zdrowia psychicznego czy zadbanie o kondycję psychiczną i wsparcie pracowników ochrony zdrowia jest fundamentem dobrze działającego systemu ochrony zdrowia.
Pilotażowy program wsparcia psychologicznego kadry medycznej ma na celu doraźną pomoc medykom w kryzysie psychicznym i emocjonalnym, którzy bardzo często wchodzą w interakcje interpersonalne o silnym podłożu emocjonalnym. Nie bez znaczenia w zawodach medycznych jest także brak wiedzy i umiejętności jednostek w radzeniu sobie z charakterem pracy oraz w sytuacjach trudnych emocjonalnie.
Omówione na spotkaniach aspekty zdrowia psychicznego tj. dobra kondycja zdrowotna, poczucie komfortu psychicznego oraz utrzymywanie prawidłowych relacji społecznych pozwoliły na zrozumienia własnego stanu zdrowia psychicznego, odnalezienia i wykorzystania mocnych stron i zasobów w radzeniu sobie z sytuacją trudną.
Od umiejętności skutecznego radzenia sobie z negatywnymi emocjami związanymi z wykonywaną pracą zależy nie tylko poziom satysfakcji z życia zawodowego oraz kondycja psychofizyczna danego pracownika ale również efektywność podejmowanych przez niego działań, co w przypadku personelu medycznego jest zadaniem kluczowym w procesie leczenia pacjentów.
Spotkania stworzyły idealną przestrzeń do wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji w atmosferze pełnej empatii i wzajemnego zrozumienia.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za liczny i aktywny udział w spotkaniach.
Składamy serdeczne podziękowania dla Pani Anny Kosowskiej Dyrektorki ds. pielęgniarstwa w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie sp. z o.o., dla Pani Tatiany Wojciechowskiej Dyrektorki ds. pielęgniarstwa w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni, dla Pani Ewy Malickiej – Kaczmarzyk Naczelnej Pielęgniarki Szpitala w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Janusza Korczaka w Słupsku, dla Pani Anety Kunz specj. piel. neonatologicznego Pielęgniarki Oddziałowej w Szpitalu Specjalistycznym im. F.Ceynowy w Wejherowie oraz dla Pani Eweliny Kupniewskiej Położnej Oddziałowej – specjalistki pielęgniarstwa ginekologiczno – położniczego za zaangażowanie i czas poświęcony na realizację tego niezwykle ważnego przedsięwzięcia.
Cieszymy się że pracownicy podmiotów leczniczych mogli liczyć na profesjonalne wsparcie, a udzielona im pomoc pozwoliła na poprawę samopoczucia co przekłada się na podejście do pracy na rzecz mieszkańców naszego województwa.