Od 1988 roku dzień 1 grudnia jest obchodzony jako Światowy Dzień AIDS. Ta inicjatywa ONZ ma zwrócić uwagę świata na problemy wynikające z epidemii HIV/AIDS.
Jego celem jest uwrażliwienie na problem oraz solidaryzowanie się z ludźmi dotkniętymi tą chorobą. Jest to bardzo ważna data, która integruje wiele działań związanych z profilaktyką HIV/AIDS, podejmowanych na całym świecie. Aby ten wyjątkowy dzień co roku był sukcesem, nad jego koncepcją przez cały rok pracuje wielu ludzi.
Do realizacji Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS na terenie województwa pomorskiego powołany został Zespół ds. realizacji Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS.
Zadaniem zespołu jest m.in. koordynacja działań w ramach realizacji Programu w następujących obszarach:
- Zapobiegania zakażeniom HIV wśród ogółu społeczeństwa;
- Zapobiegania zakażeniom HIV wśród osób o zwiększonym poziomie zachowań ryzykownych;
- Wsparcia i opieki zdrowotnej dla osób zakażonych HIV i chorych na AIDS;
- Współpracy międzynarodowej;
- Monitoringu, służącego ocenie realizacji Programu.
W dniach 29-30 listopada 2023 roku w Hotelu Marriott Warszawie odbyła się już 30 edycja konferencji z okazji Światowego Dnia AIDS przygotowana przez Fundację Res Humanae we współpracy z Krajowym Centrum ds. AIDS oraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego pn. „Człowiek żyjący z HIV w rodzinie i społeczeństwie”.
Tegoroczne wydarzenie jest kontynuacją corocznych, tradycyjnych już spotkań wszystkich osób, dla których ważne jest przeciwdziałanie epidemii HIV i pomoc osobom żyjącym z HIV.
Forum dyskusyjne towarzyszące temu wydarzeniu integruje całe środowisko, stwarza możliwość wszechstronnej dyskusji, omówienia najistotniejszych problemów, nie tylko w aspekcie medycznym, naukowym, ale również w kontekście problematyki społecznej, prawnej i etycznej. Konferencja stała się również miejscem wymiany naukowych doniesień, prezentacji projektów, okazją mobilizującą do podejmowania społecznej aktywności wielu osób i organizacji.
Dodatkowym wyróżnikiem konferencji jest również to, że uczestniczą w niej zarówno osoby żyjące z HIV/AIDS, jak również ci, którzy na ich rzecz pracują: lekarze, przedstawiciele instytucji centralnych, władz samorządowych i organizacji pozarządowych, przedstawiciele świata nauki, osoby publiczne, dziennikarze.
W konferencji wzięła udział pani Ewa Kędziora-Lackowska przedstawicielka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego – członek Wojewódzkiego Zespołu ds. realizacji Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS na terenie województwa pomorskiego.
Dziękujemy za zaproszenie i za tak inspirujący i owocny czas spędzony w tak zacnym gronie specjalistów, praktyków, naukowców który na pewno wpłynął na podniesienie wiedzy i motywację do dalszej pracy.