Urology Week w tym roku trwa od 23 do 29 września. Spółka Copernicus, włączając się w tę profilaktyczną inicjatywę, zaprasza mężczyzn na badania do Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku w sobotę, 28 września 2024 r.
Pacjenci będą mieli wykonane badanie PSA z krwi i konsultację urologiczną w godz. 9.00-15.00. Konieczna jest wcześniejsza rejestracja kbrozek@copernicus.gda.pl. W treści maila należy podać imię, nazwisko, pesel i numer telefonu.
O kampanii
Profilaktyczna kampania społeczno-edukacyjna dotycząca raka jądra Odważni wygrywają została zainicjowana i realizowana przez Fundację Gdyński Most Nadziei w 2009 r. Kampania jest zainspirowana prawdziwą historią młodego gdynianina Kuby, u którego zdiagnozowano chorobę nowotworową. Rak jądra to temat pomijany społecznie, wstydliwy i marginalizowany. Celem kampanii jest budowanie świadomości istnienia nowotworu, przełamywanie tabu, nauka samobadania u mężczyzn, a przede wszystkim zwrócenie uwagi na profilaktykę, która potrafi uratować życie. Warto podkreślić, że wcześnie wykryty rak jąder jest wyleczalny w 100 proc. Akcje prowadzone podczas kampanii kierowane są głównie do młodych mężczyzn, w wieku od 20. do 40. r. ż., ich partnerek, rodzin oraz przyjaciół. Statystycznie aż 25 proc. zachorowań dotyka młodych mężczyzn.
Przyczyny raka jądra
To najczęstszy nowotwór u młodych mężczyzn, ale występować może w każdym wieku. Przyczyny nowotworów złośliwych jądra pozostają nieznane. Niemniej jednak pewne czynniki zwiększają prawdopodobieństwo jego wystąpienia. Chodzi o: wiek (większe ryzyko w przedziale wiekowym 20-40 lat), występowanie tego nowotworu u członków najbliższej rodziny, wcześniejsze występowanie raka jądra, biały kolor skóry, niezstąpione jądro oraz żylaki lewego powrózka nasiennego.
Objawy raka jądra
Do najczęstszych należą: wyraźny ból jądra, jego powiększenie w ciągu paru dni, zwiększona ciepłota moszny, a sporadycznie może występować wyciek wodojasnego lub mętnego, żółtawego płynu z ujścia cewki moczowej, która znajduje się na szczycie prącia.
Metody leczenia
W przypadku wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości, szczególnie pojawienia się zmian w wielkości i kształcie jąder, pierwszym krokiem jest zgłoszenie się na wizytę do lekarza, który zleci badania. W przypadku diagnozy, leczenie nowotworu polega na usunięciu jądra. Następnie u chorego stosuje się chemioterapię i radioterapię.