Wiadomości
Panowie zadbajcie o zdrowie. Rak to nie wyrok, a te badania mogą uratować życie

Panowie zadbajcie o zdrowie. Rak to nie wyrok, a te badania mogą uratować życie

Fot. Pixabay.com
05.11.2024
Redakcja  Pomorskie.eu
Redakcja
Pomorskie.eu
AUTOR
Redakcja  Pomorskie.eu
Redakcja
Pomorskie.eu
05.11.2024

Listopad jest miesiącem solidarności z mężczyznami zmagającymi się z nowotworami gruczołu krokowego oraz rakiem jąder. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Janusza Korczaka w Słupsku, promując tę ideę, organizuje akcję darmowych badań urologicznych i konsultacji medycznych dla panów.

Listopad od kilku już lat jest kojarzony z akcją Movember. Udział w niej polega na symbolicznym zapuszczeniu wąsów. Zarost może być naturalny lub doklejony. Chodzi o zwrócenie uwagi na problemy zdrowotne mężczyzn, podniesienie ich świadomości i zachęcenie do systematycznego samobadania jąder (młodzi mężczyźni) oraz regularnych badań prostaty (starsi panowie). Oba nowotwory (jądra i prostaty), gdy są odpowiednio wcześnie wykryte, dają niemal w 99 proc. wyleczenie. Panowie powinni też znać historię nowotworów w swoich rodzinach i prowadzić zdrowszy tryb życia. Symbolem męskich nowotworów jest niebieska wstążka.

 

Dla kogo akcja?

 

Badania w słupskim szpitalu dotyczą mężczyzn powyżej 50 lat, którzy mają aktualny wynik PSA oraz nie mają chorób urologicznych. Lekarze będą przeprowadzać wywiad, badanie per rectum oraz w uzasadnionych przypadkach badanie USG i kierować na ewentualne dalsze leczenie. Każdy z pacjentów otrzyma dodatkowo upominek od partnera akcji Trzech Fal – wejściówkę na pływalnię. Badania odbędą się w dniach 8, 15 i 22 listopada w godz. 12.00-13.30. Przeprowadzą je lekarze z Oddziału urologicznego, a na badania obowiązują zapisy. Chętni na badania mogą rejestrować się pod numerem tel. 59 8460 632 od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-14.00. Co ważne, badania nie wymagają skierowania.

 

Czym jest rak prostaty?

 

Jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych u mężczyzn. Częściej występuje tylko rak płuc. Rak prostaty przez długi czas nie daje objawów, a dolegliwości pojawiają się dopiero w zaawansowanej fazie choroby.

 

Kiedy trzeba się badać?

 

Do wizyty u urologa panów powinny skłonić m.in.: częste oddawanie moczu, ból podczas oddawania moczu i zwiększone parcie na mocz. Ponadto, czynnikami wskazującymi na problemy zdrowotne są: potrzeba częstego oddawania moczu w nocy (nykturia), trudności w rozpoczęciu oddawania moczu, wydłużony czas oddawania moczu, ból w okolicy miednicy mniejszej oraz zaburzenia erekcji
Podstawowym badaniem, które wskazuje na ten rodzaj raka, jest określenie stężenia PSA w surowicy krwi. Badania nie musi być wykonywane na czczo. W celu uwiarygodnienia wyniku ważne jest, aby w dniu poprzedzającym badanie unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu. Zaleca się też powstrzymanie się od współżycia seksualnego. Co ważne, przed wykonaniem badania należy unikać jazdy rowerem lub pociągiem oraz palenia wyrobów tytoniowych. Ponadto, należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych suplementach. Jeśli przyjmujesz leki na przerost prostaty, lekarz może zalecić ich odstawienie przed badaniem, aby nie wpłynęły one na wiarygodność wyników.

 

O oddziale

 

Oddział urologiczny szpitala w Słupsku ma 23 łóżka. Rocznie przyjmuje ok. 3200 pacjentów (od stycznia do końca września 2024 r.). W oddziale wykonywane są: operacje nerki, pęcherza moczowego oraz dotyczące męskich narządów płciowych (wodniaki, torbiele). Odbywa się tam leczenie kamicy moczowej i nietrzymania moczu.

Dowiedz się więcej

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Departament Zdrowia pod numerem 58 32 68 260
lub adresem e-mail dz@pomorskie.eu

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Departament Zdrowia
ul. Rzeźnicka 58
80-810 Gdańsk