HIV oraz AIDS
1 grudnia – Światowy Dzień AIDS

1 grudnia – Światowy Dzień AIDS

fot. Pomorski Dom Nadziei
29.11.2024
Ewa Kędziora-Lackowska
Ewa
Kędziora-Lackowska
AUTOR
Ewa Kędziora-Lackowska
Ewa
Kędziora-Lackowska
29.11.2024

Z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) od 1988 roku dzień 1 grudnia jest uroczyście obchodzony jako Światowy Dzień AIDS. Święto to ma na celu umożliwienie organizacjom rządowym, pozarządowym i lokalnym oraz osobom indywidualnym zwrócenie uwagi na walkę z AIDS. Ma także na celu uświadomienie konieczności pomocy ludziom zakażonym wirusem HIV i chorym na AIDS oraz ich rodzinie i bliskim.

Nieodłącznym elementem obchodów Światowego Dnia AIDS jest czerwona kokardka – symbol solidarności z osobami żyjącymi z HIV, chorymi na AIDS oraz ich bliskimi. Obecność Kokardki w sferze publicznej przypomina, że osoby żyjące z HIV są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa i powinny mieć możliwość życia i pracy w swoim środowisku, pamiętając równocześnie o obowiązku ochrony innych przed zakażeniem.

Ograniczanie rozprzestrzeniania się HIV/AIDS jest w Polsce, jak i na całym świecie, jednym z priorytetowych zagadnień zdrowia publicznego. Wprowadzenie leczenia antyretrowirusowego (ARV) spowodowało spadek liczby zachorowań na AIDS oraz spadek śmiertelności z powodu AIDS w krajach rozwiniętych.

W niedzielę, 1 grudnia 2024 r., w godz. 17.00-18.00 na placu przed kościołem św. Jerzego (ul. Tadeusza Kościuszki 1) odbędzie się spotkanie, w trakcie którego zapalone zostaną znicze, ułożone w kształt czerwonej wstążeczki – symbolu solidarności z osobami chorymi. Obecność kokardki w sferze publicznej przypomina, że osoby żyjące z HIV są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa i powinny mieć możliwość życia i pracy w swoim środowisku, pamiętając równocześnie o obowiązku ochrony innych przed zakażeniem.

Happening jest organizowany przez Pomorski Dom Nadziei, we współpracy m.in. z Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, Urzędem Miasta Sopotu, sopockim Sanepidem i CARITAS Archidiecezji Gdańskiej.

 

Aktualne adresy punktów konsultacyjno-diagnostycznych w województwie pomorskim, w których można anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania wykonać test w kierunku HIV przez cały rok znajdują się poniżej:

 

PKD GDAŃSK

ul. Smoluchowskiego 18

(budynek G Centrum Medycznego Smoluchowskiego, wejście 2)

Godziny przyjęć: PONIEDZIAŁKI, WTORKI I CZWARTKI: 16.00 – 20.00

Na badania zapraszamy do godz. 19.15, po wyniki do 19.30.

 

PKD GDYNIA
ul. Powstania Styczniowego 1

(budynek 8 Szpitala Morskiego, gabinet 17)

Godziny przyjęć: ŚRODY: 16.00 – 20.00
PIĄTKI: 08.00 – 12.00

Ostatni klient jest przyjmowany na pół godziny przed zamknięciem PKD.
Zalecamy rejestrację pod pseudonimem na https://pkd.nakiedy.pl/

 

 

PKD SŁUPSK
Adres: ul. Hubalczyków 1

(przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Korczaka, Budynek H)

Godziny przyjęć: środy w godz. 15.30-18.30 oraz w pierwszą sobotę miesiąca w godz. 9.00-15.00

 

We wszystkich PKD do badania HIV można dodać test w kierunku HCV i kiły.

 

Zapraszamy!

 

Dowiedz się więcej

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Departament Zdrowia pod numerem 58 32 68 260
lub adresem e-mail dz@pomorskie.eu

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Departament Zdrowia
ul. Rzeźnicka 58
80-810 Gdańsk