Wiadomości
Lekarze z Wejherowa wycieli guz pęcherza. To pierwszy zabieg przy pomocy robota da Vinci w Polsce

Lekarze z Wejherowa wycieli guz pęcherza. To pierwszy zabieg przy pomocy robota da Vinci w Polsce

FOT. MATERIAŁ PRASOWY SZPITALA
20.12.2024
Redakcja  Pomorskie.eu
Redakcja
Pomorskie.eu
AUTOR
Redakcja  Pomorskie.eu
Redakcja
Pomorskie.eu
20.12.2024

Zespół z Oddziału urologii Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie przeprowadził kolejną niestandardową operację w asyście robota da Vinci. U 49-letniej pacjentki wycięto guz pęcherza moczowego wywodzący się z przetrwałego moczownika. Prawdopodobnie był to pierwszy taki zabieg w Polsce.

Operację przeprowadzono na początku grudnia.

 

Konieczne wycięcie guza

 

Moczownik to struktura będąca pozostałością omoczni, która w pewnym okresie życia płodowego wchodzi w skład sznura pępowinowego. Moczownik zwykle zanika, a jego pozostałością w życiu pozapłodowym jest więzadło pośrodkowe, które biegnie po wewnętrznej ścianie jamy brzusznej od pępka do szczytu pęcherza moczowego.

– Niestety, w rzadkich przypadkach, moczownik nie ulega zanikowi tylko tworzy się tzw. torbiel moczownika, która łączy się ze szczytem pęcherza. W przypadku przemian nowotworowych zachodzących wewnątrz przetrwałego moczownika, konieczne jest jego wycięcie –  tłumaczył ordynator Oddziału urologii w Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie dr n. med. Marek Lubocki.

W czasie operacji wycięto cały przetrwały moczownik wraz z częścią ściany pęcherza zajętej przez guz średnicy 5 cm. Przeprowadzenie operacji w asyście robota da Vinci pozwoliło na precyzyjne oddzielenie zmiany od zdrowej tkanki pęcherza moczowego oraz szczelne zaszycie ściany pęcherza.

– Operacja przebiegła bez powikłań, a chora w stanie dobrym została wypisana do domu w drugiej dobie po zabiegu. Była to prawdopodobnie pierwsza taka operacja w asyście robota w Polsce – dodał dr Marek Lubocki.

 

Fachowy zespół

 

Przypominamy, że w 2023 r. ten sam zespół urologów przeprowadził pierwszą na Pomorzu operację naprawy przetoki pęcherzowo-pochwowej u kobiety w asyście robota da Vinci. Po czterech tygodniach od operacji chora wróciła do pełnej aktywności, a po roku obserwacji nie stwierdzono objawów nawrotu przetoki. Przetoka pęcherzowo-pochwowa to patologiczne połączenie pęcherza moczowego z pochwą. Podstawowym objawem przetoki jest bezwiedny, niekontrolowany  wyciek moczu przez pochwę co praktycznie wyłącza chorą z życia społecznego i zawodowego.
Jak podkreśla dr Marek Lubocki: „Asysta Robota Da Vinci w operacjach naprawczych układu moczowego jest nieoceniona. Bardzo dobry wgląd w pole operacyjne, precyzyjne preparowanie tkanek oraz szycie przekładają się na doskonałe wyniki leczenia. Jednak pokutuje niska wycena tych świadczeń przez NFZ, co bardzo ogranicza wdrażanie takich nowoczesnych metod leczenia na szeroką skalę”.

Dowiedz się więcej

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Departament Zdrowia pod numerem 58 32 68 260
lub adresem e-mail dz@pomorskie.eu

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Departament Zdrowia
ul. Rzeźnicka 58
80-810 Gdańsk