5 marca Województwo Pomorskie zorganizowało trzecie już z kolei spotkanie Lokalnej Grupy Interesariuszy w projekcie CARES. Tym razem spotkanie miało charakter prelekcyjny. Tematyka koncentrowała się na kwestiach potrzeb seniorów oraz ich kompetencjach cyfrowych w kontekście możliwości skorzystania przez nich z usług telemedycznych.
Pani doktor Hanna Kujawska-Danecka z Kliniki Reumatologii, Immunologii Klinicznej, Geriatrii i Chorób Wewnętrznych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, na początku omówiła zrealizowany przez GUMed pilotażowy projekt „Centrum Geriatrii”. W części inwestycyjnej projektu doposażono oddział geriatryczny, przychodnię geriatryczną oraz bazę rehabilitacyjną funkcjonującą w strukturze UCK. W projekcie założono również przeszkolenie kadry ochrony zdrowia oraz stworzenie aplikacji GerrApp służącej do obsługi pacjentów.
Drugi temat: Wykluczenie cyfrowe starszych Polaków na podstawie badania PolSenior2 omówiony został przez pana prof. Tomasza Zdrojewskiego oraz pana Adriana Lange z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. PolSenior2 to ogólnopolski projekt realizowany
w latach 2017–2020. Projekt miał na celu zdiagnozowanie sytuacji polskich seniorów biorąc pod uwagę aspekty medyczne, psychologiczne, socjologiczne i ekonomiczne.
Ostatnia z prezentacji przygotowana przez pana dr Piotra Bandosza oraz pana Krzysztofa Flisa z GUMed poświęcona była analizie wpływu pandemii na zmiany kompetencji cyfrowych starszych mieszkańców Polski. Badanie miało odpowiedzieć na pytanie w jaki sposób pandemia wpłynęła na zmianę poziomu ich kompetencji cyfrowych oraz dostępu do internetu.
Po zakończeniu ostatniej prelekcji rozpoczęła się dyskusja, w trakcie której uczestnicy starali się odpowiedzieć na pytania: Jak zwiększyć dostęp do rehabilitacji dla seniorów? Czy telerehabilitacja może być rozwiązaniem? Jak zorganizować asystenturę seniorów przez seniorów?
Ponieważ zaprezentowane prelekcje oraz późniejsza dyskusja wypełniły cały czas, jaki został przeznaczony na to spotkanie, w dniu 18.03.2025 zorganizowano jego kontynuację w formule online. Głównym punktem była dyskusja na temat proponowanej tematyki modułów szkoleniowych zaadresowanych do opiekunów osób starszych do ujęcia w poradniku dołączonym do platformy e-Zdrowie. Z uwagi na zaplanowaną tematykę dyskusji na spotkanie to zaproszeni zostali nie tylko nasi interesariusze ale także wolontariusze posiadający duże doświadczenie w opiece nad seniorami.
Wnioski z przeprowadzonej dyskusji:
Powtarzającą się opinią była rekomendacja by utworzona w ramach Platformy e-zdrowie zakładka była prosta w obsłudze, intuicyjna oraz dostępna z różnych urządzeń.
Kolejnym spostrzeżeniem był fakt, iż wśród seniorów występuje zróżnicowany zakres potrzebnego wsparcia dlatego odbiorcy wsparcia powinni zostać pogrupowani według odpowiednio przyjętych kryteriów.
Wskazano na organizowane przez Szpital Copernicus warsztaty dla członków rodzin pacjentów seniorów w celu przygotowania ich do opieki nad bliskimi po ich powrocie do domu, które mogą stanowić inspirację przy opracowywaniu tematyki w modułach szkoleniowych na platformie e-Zdrowie.
W celu usprawnienia dalszej wymiany pomysłów i rekomendacji uczestników spotkania stworzono w ramach aplikacji WhiteBoard tablicę cyfrową – narzędzie, które umożliwi kreatywną współpracę i dalsze zbieranie pomysłów.