Spotkanie poświęcone było omówieniu bieżących działań realizowanych przez członków w ramach profilaktyki HIV/AIDS, jak i planów dotyczących obchodów Światowego Dnia AIDS. W zdalnym posiedzeniu udział wzięli członkowie Zespołu: przedstawiciele Samorządu Województwa Pomorskiego, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, Konwentu Powiatów, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, Prezydenta Gdyni oraz Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnień.
Dr hab. n. med. Tomasz Smiatacz – konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych oraz przewodniczący Zespołu ds. HIV/AIDS, powitał zgromadzonych członków. Przechodząc do tematu działań podejmowanych przez członków Zespołu w zakresie bieżącej profilaktyki HIV/AIDS opowiedział o jednodniowych, zdalnych szkoleniach jakie przeprowadzone zostały dla lekarzy i lekarzy stomatologów w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Szkolenia te oprócz wiedzy ściśle merytorycznej miały na celu m.in. wypracowanie umiejętności współpracy z pacjentem seropozytywnym bez stygmatyzacji i z poszanowaniem jego godności. Justyna Rozbicka-Stanisławska – p.o. dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnień w Gdańsku (WOTU) opowiedziała o kontynuacji testowania pacjentów z poradni leczenia substytucyjnego w kierunku HCV. 5 pacjentów, u których stwierdzono wirusowe zapalenie wątroby podjęło leczenie. Tomasz Smiatacz podkreślił wagę takich działań, zwrócił uwagę na występowanie częstych reinfekcji HCV u osób zażywających narkotyki dożylnie. Klaudia Głodowska, reprezentująca Prezydenta Gdyni, powiedziała, że Gdynia przeprowadziła konkurs na dofinansowanie Tygodnia Testowania w gdyńskim punkcie konsultacyjno-diagnostycznym (PKD). Justyna Narloch z Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego przekazała w imieniu Pana Adama Hęćko informacje na temat działań podjętych przez Fundację Pomorski Dom Nadziei. W sierpniu fundacja zrealizowała turnus rehabilitacyjno-diagnostyczny dla osób seropozytywnych i ich bliskich, w którym udział wzięły 23 osoby. Obecnie realizowane są projekty profilaktyki dla szkół ponadpodstawowych w Gdańsku i Sopocie, trwają konsultacje psychologiczne i grupa terapeutyczna dla osób zakażonych HIV.
W dalszej części spotkania omówiona została dotychczasowa działalność PKD w województwie pomorskim w 2021 roku. Zgodnie z informacjami uzyskanymi z 3 pomorskich PKD (w Gdańsku, Gdyni i Słupsku), do 30 września wykonano łącznie 1 270 testów w kierunku HIV (z czego wykryto 26 zakażeń), 923 testy w kierunku HCV (w tym 4 pozytywne) oraz 857 testów na kiłę (wykryto 20 zakażeń). We wszystkich PKD planowane są dodatkowe dyżury z okazji Europejskiego Tygodnia Testowania.
Kolejny punkt agendy spotkania dotyczył dyskusji na temat organizacji obchodów Światowego Dnia AIDS. J. Rozbicka-Stanisławska zaproponowała organizację tego wydarzenia w formie spotkania edukacyjnego z udziałem podopiecznych Ośrodka Terapii Uzależnień w Smażynie. Obchody transmitowane byłyby na stronie WOTU. Być może do wydarzenia dołączyłyby również inne ośrodki funkcjonujące w województwie pomorskim. Zbigniew Zawadzki w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej zaproponował udostępnienie filmów, które zwyciężyły w organizowanym w poprzednich latach przez Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej „Pomorskim Festiwalu Krótkich Filmów o HIV”. T. Smiatacz zaproponował nagranie wykładu dotyczącego tematyki HIV/AIDS. Samorząd Województwa Pomorskiego partycypować będzie natomiast w kosztach przygotowania czerwonej kokardki (symbolu solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS) ułożonej ze zniczy. Układanie kokardki ze zniczy z okazji 1 grudnia stanowi już tradycję Zespołu, który w poprzednich latach organizował tego rodzaju wydarzenie w Sopocie.
Ostatnim tematem poruszonym w ramach spotkania było planowane poszerzenie składu Zespołu w kolejnej kadencji, która zacznie się w przyszłym roku. Podjęto decyzję o zaproszeniu do prac koordynatorów PKD, przedstawicieli organizacji pozarządowych działających na rzecz profilaktyki HIV oraz AIDS w województwie, a także Urzędu Miejskiego w Słupsku i Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego.
Termin kolejnego spotkania wyznaczono na końcówkę roku.