HIV oraz AIDS
PROTOKÓŁ z IV posiedzenia Zespołu ds. realizacji Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS (Zespół HIV/AIDS) na terenie województwa pomorskiego na lata 2022-2026

PROTOKÓŁ z IV posiedzenia Zespołu ds. realizacji Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS (Zespół HIV/AIDS) na terenie województwa pomorskiego na lata 2022-2026

WOJEWÓDZKI ZESPÓŁ DS. HIV/AIDS
14.06.2023
Ewa Kędziora-Lackowska
Ewa
Kędziora-Lackowska
AUTOR
Ewa Kędziora-Lackowska
Ewa
Kędziora-Lackowska
14.06.2023

31 marca 2023 r. w Gdańsku, w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego odbyło się IV posiedzenie Zespołu ds. realizacji Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS (Zespół HIV/AIDS) na terenie województwa pomorskiego na lata 2022-2026.

Spotkanie odbyło się w Gdańsku, w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, przy udziale 16 z 21 członków Zespołu.

Dr hab. n. med. Tomasz Smiatacz – konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych oraz przewodniczący Zespołu ds. HIV/AIDS, powitał zgromadzonych członków Zespołu HIV/AIDS oraz Gościa specjalnego Panią Sylwię Sałgut – Krzemińską – Koordynarora Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS.

Zanim rozpoczęto omawiać punkty agendy spotkania, Przewodniczący Zespołu zwrócił się do Pani Sylwii Sałgut – Krzemińskiej o zabranie głosu. Pani Sylwia Sałgut – Krzemińska podziękowała za zaproszenie na spotkanie oraz za możliwość szczegółowego zapoznania się z potrzebami i działaniami Zespołu. Poinformowała o planach na 2023 rok i zorganizowaniu cyklu szkoleń z zakresu problematyki HIV/AIDS oraz innych zakażeń przenoszonych droga płciową. Powyższe szkolenia byłyby skierowane do członków Wojewódzkich Zespołów ds. realizacji Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS i miałyby na celu podniesienie kwalifikacji zawodowych i aktualizację wiedzy z zakresu HIV/AIDS.

Następnie przewodniczący Zespołu ds. HIV/AIDS poinformował o zmianie składu Zespołu. Przedstawicielką Pomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego została pani Aneta Bardon-Błaszkowska, Kierownik Oddziału Przeciwepidemicznego w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej uczestnicząca w pracach Zespołu zastąpi panią Wiolettę Schabowską, natomiast Pana Pawła Woźniakowskiego przedstawiciela Stowarzyszenia Solidarni Plus zastąpiła Pani Agnieszka Golińska.

Kolejnym punktem planu posiedzenia było podsumowanie roku 2022. W pierwszej kolejności głos zabrała pani Pani Justyna Rozbicka-Stanisławska Dyrektorka w Wojewódzkim Ośrodku Terapii Uzależnienia w Gdańsku. Pani Justyna Rozbicka-Stanisławska przybliżyła Zespołowi niepokojące statystyki WOTU z których wynika, iż podwoiła się liczba przyjętych pacjentów.

Pojawił się temat dość niebezpiecznego zjawiska – narkotyków dożylnych. Rozmawiano jak zmieniła się kultura „brania” narkotyków, młodzieży w kryzysie psychicznym. Głos zabrała również Pani Ewa Puszkiewicz przedstawicielka Urzędu Miasta Sopotu, opowiedziała o zmieniającej się dynamicznie sytuacji dotyczącej uchodźców i potrzebie edukacji uchodźców z Ukrainy i zapraszaniu edukatorów seksualnych.

Temat kontunouwał pan Adam Hęćko – Prezes Fundacji Pomorski Dom Nadziei wraz z Panią Małgorzatą Paliwodą Wiceprezesem Fundacji. Zwrócili uwagę iż w województwie pomorskim wzrasta liczba zakażonych oraz że odnotowano w minionym roku, znaczne zwiększenie liczby testów pozytywnych. Dane statystyczne pokazane na załączonej prezentacji. Pan Adam zaproponował aby w szkołach średnich odbywały się zajęcia/godziny na profilaktykę. Poinformował także o otwarciu kolejnego 3 Punktu Konsultacyjno-Diagnostycznego w Sopocie, w którym każdy może anonimowo i bezpłatnie wykonać szybki test w kierunku HIV, HCV i kiły. Wynik jest znany już po 15 minutach. Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny (PKD) w Sopocie czynny w poniedziałki, w godzinach 16-20, w Miejskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego przy ul. Chrobrego 10.

Do rozmowy podsumowującej rok 2022 dołączyła Pani dr Aneta Bardon – Błaszkowska Kierownik Oddziału Przeciwepidemicznego w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Dr Bardoń-Błaszkowska przytoczyła statystyki w zakresie liczby przypadków zakażeń HIV zarejestrowanych przez Państwową Inspekcję Sanitarną w Województwie Pomorskim w ostatnich latach (na potrzeby protokołu, dane zostały zaktualizowane na koniec 2022 roku):

Tabela - HIV, AIDS

W kolejnej części spotkania Pan Zbigniew Zawadzki Kierownik Oddziału Promocji Zdrowia z Higieną Dzieci i Młodzieży w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej także podsumował i zaprezentował wydarzenia które odbyły się w roku 2022 na terenie województwa pomorskiego:

  • uroczysta Gala Finałowa konkursu pt. „III Pomorski Festiwal Krótkich Filmów o HIV” w Gdyńskim Centrum Filmowym, zorganizowana przez Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej oraz Pomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego ze środków przyznanych przez Marszałka Województwa Pomorskiego.
  • XII Edycja Przeglądu Małych Form Teatralnych dotycząca HIV/AIDS w Kościerzynie (270 osób);
  • konkursy plastyczne (4) pt.: „HIV/AIDS – podaj rękę nie zarazisz się” w Bytowie (34 osoby); „Nie daj szansy AIDS” w Lęborku (26 osób), „HIV nie wybiera – Ty możesz” w Nowym Dworze Gdańskim;
  • olimpiady wiedzy o HIV/AIDS i uzależnieniach (2) pt.: „Uzależnienia wokół mnie” w Człuchowie (9 osób), olimpiada wiedzy o HIV i AIDS w Sztumie (15 osób);
  • debata pt.: „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży” zorganizowana we współpracy z Komendą Powiatową Policji w Tczewie (120 osób);
  • zajęcia edukacyjne w Pomorskiej Pedagogicznej Bibliotece filia w Bytowie (40 osób);
  • dystrybucja materiałów edukacyjnych skierowanych do obywateli Ukrainy na temat HIV i AIDS, w tym możliwości leczenia antyretrowirusowego, w zakładach opieki zdrowotnej na terenie województwa pomorskiego;
  • pogadanki i dystrybucja materiałów edukacyjnych (plakaty, ulotki) w placówkach oświatowych;

W dalszej części posiedzenia przewodniczący Zespołu ds. HIV/AIDS poprosił Panią Agnieszkę Golińską przedstawicielkę Stowarzyszenia Solidarni Plus o dalsze plany działalności Stowarzyszenia. Pani Agnieszka zadeklarowała kontynuację działań zmierzających do zniesienia powszechnie stosowanej skali Barthel, która służyć ma ocenie sprawności i samodzielności pacjentów w ramach kwalifikacji do przyjęcia pacjenta do ośrodka.

Następnie głos zabrała Pani Barbara Gawłowicz-Witkiewicz przedstawicielka Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. Poruszyła kwestię edukacji dla policjantów oraz dla policjantów profilaktyków społecznych – edukacja ze strony formalnej i prawnej.

Na koniec spotkania Przewodniczący podsumował działania oraz zbliżające się wydarzenia:

  • 21 maja 2023 Międzynarodowy Dzień Pamięci Zmarłych na AIDS. Jest jedną z największych kampanii zwiększania świadomości o HIV/AIDS na świecie.

Miedzynarodowy Dzien Pamieci Zmarlych na AIDS - wstążka

  • W dniach 18-21.10.2023r. odbędzie się w Warszawie konferencja EACS.

Plakat - Konferencja EACS

Na tym zakończono posiedzenie.

Do pobrania
Dowiedz się więcej

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Departament Zdrowia pod numerem 58 32 68 260
lub adresem e-mail dz@pomorskie.eu

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Departament Zdrowia
ul. Rzeźnicka 58
80-810 Gdańsk