HIV oraz AIDS
ZESPOL HIV AIDS logo

PROTOKÓŁ VI posiedzenie Zespołu ds. realizacji Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS (Zespół HIV/AIDS) na terenie województwa pomorskiego na lata 2022-2026

11.01.2024
Ewa Kędziora-Lackowska
Ewa
Kędziora-Lackowska
AUTOR
Ewa Kędziora-Lackowska
Ewa
Kędziora-Lackowska
11.01.2024

Termin posiedzenia: 20 grudnia 2023 r.

Spotkanie odbyło się w Gdańsku, w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, przy udziale 9 z 21 członków Zespołu.

Dr hab. n. med. Tomasz Smiatacz – konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych oraz przewodniczący Zespołu ds. HIV/AIDS, powitał zgromadzonych członków Zespołu HIV/AIDS. Oprócz członków Zespołu w spotkaniu uczestniczył Pan Tadeusz Jędrzejczyk Z-ca Dyrektora Departamentu Zdrowia.

Przewodniczący Zespołu przywitał  członków Zespołu i poprosił, aby wspólnie podsumować rok 2023 w  w zakresie profilaktyki HIV/AIDS na terenie województwa pomorskiego.

Na wstępie podsumowano relacje z obchodów Światowego Dnia AIDS.  Tegoroczne wydarzenie było kontynuacja corocznych, tradycyjnych spotkań wszystkich osób  dla których ważne jest przeciwdziałanie epidemii HIV i pomoc osobom żyjącym z HIV. Konferencja odbyła się w dniach 29-30 listopada 2023r. w Warszawie przygotowana przez Fundację Res Humanae  we współpracy z Krajowym Centrum ds. AIDS. W konferencji wzięli udział członkowie Zespołu Pani Ew Kędziora-Lackowska przedstawicielka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz Pan Zbigniew Zawadzki przedstawiciel Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

 

Następnie głos zabrała Pani Agnieszka Golińska Dyrektorka Ośrodka Readaptacji  Stowarzyszenia Solidarni “PLUS” EKO “Szkoła Życia” w Wandzinie. Poinformowała o ukończonym, dawno wyczekiwanym remoncie skrzydła Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego. Wspomniała jak ważna była rezygnacja z używania skali Bartel powszechnie  stosowanej, która służyć miała ocenie sprawności i samodzielności pacjentów w ramach kwalifikacji do przyjęcia pacjenta do ośrodka. Przez konieczność jej stosowania, chorzy byli wypisywani z Ośrodka zbyt wcześnie lub w ogóle nie byli przyjmowani, gdyż zgodnie z uzyskanym wynikiem, nie kwalifikowali się do leczenia w ZOL.

Następnie Pani Justyna Rozbicka-Stanisławska  Dyrektorka w Wojewódzkim Ośrodku Terapii Uzależnienia w Gdańsku opowiedziała z jakimi problemami borykali się w roku 2023.  Opowiedziała o sytuacji po tragicznym pożarze w Ośrodku Terapii Uzależnień w Smażynie i o planach odbudowy ośrodka.

Nadmieniła jak ważne jest przeciwdziałanie uzależnieniom w gminach poprzez organizowanie projektów w tym zakresie. Poinformowała, iż projekty do tej pory cieszyły się  ogromnym zainteresowaniem.

Dr hab. n. med. Tomasz Smiatacz –   podsumował wypowiedź i podkreślił, iż w województwie pomorskim wzrasta liczba zakażonych oraz że odnotowano znaczne zwiększenie liczby testów pozytywnych.  Poruszył problem braku informowania na temat wzrostu liczby zakażeń kiłą przede wszystkim w kontekście szkoły. Podkreślił potrzebę systematycznej realizacji profilaktyki w szkołach oraz promocji zdrowego stylu życia.

Wskazał na niepokojące informacje dotyczące ciągłego wzrostu zakażeń wirusem HIV w województwie pomorskim, mimo realizowanych różnych działań profilaktycznych.

W roku 2023 zanotowano znaczny wzrost zachorowań na kiłę. Pan Przewodniczący podkreślił że liczby są zapewne jeszcze większe, gdyż nie wszyscy chorzy zgłaszają się do lekarza. Większa swoboda seksualna, niewiedza i niestosowanie środków zabezpieczających są główną przyczyną zwiększającej się liczby chorych.

Pani dr Aneta Bardon – Błaszkowska Kierownik Oddziału Przeciwepidemicznego w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej przytoczyła statystyki w zakresie liczby przypadków zakażeń HIV zarejestrowanych przez Państwową Inspekcję Sanitarną w Województwie Pomorskim w ostatnich latach (na potrzeby protokołu, dane zostały zaktualizowane na koniec 2023 roku):

  • 2019r. – 117;
  • 2020r. – 73;
  • 2021r. – 81;
  • 2022r. – 196;
  • 2023r. do 16.12.2023 – 254.

Liczba zarejestrowanych przypadków zachorowań na AIDS:

  • 2019r. –10;
  • 2020r. – 1;
  • 2021r. -2;
  • 2022r. -12;
  • 2023r. do 16.12.2023 – 27

Na koniec Pan Przewodniczący poprosił o zabranie głosu Panią Bożenę Dajnowską – pracownika kuratorium z Delegatury w Tczewie.

Pani Bożena Dajnowska zwróciła uwagę na ogromną rolę szkół w rozpowszechnianiu wiedzy na temat HIV i AIDS oraz innych chorób zakaźnych. Podkreśliła znaczenie działań profilaktycznych w rozwoju zdrowych, przyszłych pokoleń naszego województwa. Wskazała na ważne aspekty pracy nauczycieli w edukacji dzieci i młodzieży w zakresie zapobiegania zakażeniom HIV.

Na zakończenie spotkania omówiono i podsumowano  wyniki zamieszczone na prezentacji. Prezentacja poniżej.

Termin kolejnego spotkania zaplanowano na marzec 2024.

Na tym zakończono posiedzenie.

Dowiedz się więcej

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Departament Zdrowia pod numerem 58 32 68 260
lub adresem e-mail dz@pomorskie.eu

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Departament Zdrowia
ul. Rzeźnicka 58
80-810 Gdańsk