Wiadomości
14 lutego DZIEŃ CHORYCH NA PADACZKĘ

14 lutego DZIEŃ CHORYCH NA PADACZKĘ

FOT. PIXABAY.COM
14.02.2024
Ewa Kędziora-Lackowska
Ewa
Kędziora-Lackowska
AUTOR
Ewa Kędziora-Lackowska
Ewa
Kędziora-Lackowska
14.02.2024

14 lutego obchodzimy nie tylko Walentynki, ale również DZIEŃ CHORYCH NA PADACZKĘ. Święty Walenty jest patronem zakochanych, ale i osób chorych na padaczkę (epilepsję), czyli tzw. chorobę świętego Walentego.

Obchody tego dnia mają na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat padaczki oraz poprawę sytuacji osób dotkniętych tą chorobą. Dzień Chorego na Padaczkę stanowi także okazję do edukacji na temat pierwszej pomocy w przypadku napadu padaczkowego oraz do podkreślenia potrzeby akceptacji i wsparcia dla osób żyjących z tą chorobą.

To również okazja do zwrócenia uwagi na wyzwania związane z życiem z tą chorobą oraz do propagowania świadomości na temat jej objawów i leczenia. W tym dniu organizowane są różnego rodzaju akcje informacyjne, kampanie edukacyjne oraz wydarzenia charytatywne, które mają na celu wsparcie osób chorych na padaczkę oraz ich rodzin.

Epilepsja może wystąpić w każdym wieku, jednak w 80% przypadków objawy choroby zaczynają się przed osiągnięciem 20 roku życia. Szacuje się, że w Polsce na padaczkę choruje około 400 tysięcy osób, co stanowi około 1% całego społeczeństwa.

Dodatkowo, obchody Dnia Chorego na Padaczkę mogą przyczynić się do zmniejszenia społecznej stygmatyzacji związanej z tą chorobą. Dzień ten daje również szansę na podkreślenie potrzeby inwestowania w badania naukowe oraz rozwój nowych metod leczenia padaczki, co może przyczynić się do poprawy sytuacji osób dotkniętych tą chorobą w przyszłości.

 

Co należy zrobić, gdy jesteśmy świadkami napadu padaczkowego?

    • ułożyć chorego na boku by uchronić go przed zakrztuszeniem się, jeśli nie jest możliwe ułożenie chorego w tej pozycji, pozostawić na plecach;
    • ochronić (szczególnie głowę i kręgosłup) przed okaleczeniem o okoliczne przedmioty, czyli np. przytrzymać z boku rękami; nie należy podnosić głowy chorego;
    • ułatwić oddychanie, np.: rozpiąć pasek czy kołnierz koszuli;
    • nie wkładać niczego do ust chorego;
    • zachować spokój;
    • wezwać lekarza lub pogotowie ratunkowe.
Dowiedz się więcej

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Departament Zdrowia pod numerem 58 32 68 260
lub adresem e-mail dz@pomorskie.eu

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Departament Zdrowia
ul. Rzeźnicka 58
80-810 Gdańsk