Wiadomości
Światowy Dzień Zdrowia 2024 – „Moje zdrowie, moje prawo”

Światowy Dzień Zdrowia 2024 – „Moje zdrowie, moje prawo”

fot. WHO
09.04.2024
Ewa Kędziora-Lackowska
Ewa
Kędziora-Lackowska
AUTOR
Ewa Kędziora-Lackowska
Ewa
Kędziora-Lackowska
09.04.2024

Moje zdrowie, moje prawo” to hasło Światowego Dnia Zdrowia w 2024, którego obchody odbywają się 7 kwietnia na całym świecie!

 

Tegoroczne hasło Światowego Dnia Zdrowia zwraca uwagę na kwestię dostępności systemu ochrony zdrowia publicznego dla każdego pacjenta – niezależnie od jego miejsca zamieszkania, poziomu zamożności, koloru skóry, środowiska, w jakim się wychowuje i dorasta czy innych czynników.

W praktyce ma ono oznaczać zwiększanie świadomości – zarówno wśród medyków, jak i osób poddawanych procedurom medycznym – praw pacjentów oraz wyzwań i problemów zdrowotnych, jakie niosą ze sobą: konflikty zbrojne, zmiany klimatu, zanieczyszczenie powietrza i inne okoliczności, wpływające na dobrostan zdrowotny ludzi na całym świecie.

Hasło Moje zdrowie, moje prawo oznacza po prostu, że zdrowie jest podstawowym prawem człowieka. 

Światowy Dzień Zdrowia to święto ustanowione przez pierwsze zgromadzenie ogólne Światowej Organizacji Zdrowia jest doskonałą okazją do tego, by inicjować rozmowy i zwracać uwagę na najbardziej istotne aspekty dbania o zdrowie każdego człowieka.

Jednym z takich aspektów jest świadomość istnienia chorób cywilizacyjnych, na które zapada coraz więcej osób. Wśród tych chorób wyróżniamy między innymi cukrzycę, nowotwory, otyłość, schorzenia układu sercowo-naczyniowego, zaburzenia funkcjonowania układu pokarmowego, ale również zaburzenia psychiczne – na przykład depresję i zaburzenia lękowe. 

 

Aby zminimalizować ryzyko zapadnięcia na choroby cywilizacyjne prowadźmy zdrowy tryb życia! Co to oznacza w praktyce? 

  • zdrowa i zbilansowana dieta;
  • aktywność fizyczna;
  • zdrowy, regenerujący sen; 
  • zdrowe kwasy tłuszczowe (w tym DHA).

 

Dowiedz się więcej

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Departament Zdrowia pod numerem 58 32 68 260
lub adresem e-mail dz@pomorskie.eu

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Departament Zdrowia
ul. Rzeźnicka 58
80-810 Gdańsk