31 maja 2024 roku – Światowy Dzień bez Tytoniu.  Zadbaj o zdrowie i przyszłość.

31 maja 2024 roku – Światowy Dzień bez Tytoniu. Zadbaj o zdrowie i przyszłość.

FOT.CANVA
31.05.2024
Ewa Kędziora-Lackowska
Ewa
Kędziora-Lackowska
AUTOR
Ewa Kędziora-Lackowska
Ewa
Kędziora-Lackowska
31.05.2024

31 maja obchodzimy Światowy Dzień bez Tytoniu, który jest okazją do zwrócenia uwagi na szkodliwość palenia oraz zachęcenia do porzucenia nałogu.

Że palenie szkodzi, nie trzeba chyba nikogo o tym przekonywać. Zawarta w dymie papierosowym nikotyna dostaje się do krwi i wywiera swoje działanie na organizm palacza. Oprócz nikotyny dym tytoniowy zawiera wiele innych szkodliwych, rakotwórczych substancji chemicznych.

Światowy Dzień bez Tytoniu został ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 1987 roku. Celem tego święta jest zwiększenie świadomości na temat negatywnych skutków palenia tytoniu dla zdrowia oraz promowanie działań mających na celu ograniczenie konsumpcji tytoniu na całym świecie.

Tegorocznym tematem jest ochrona młodych ludzi przed wpływem przemysłu tytoniowego. Kampania komunikacyjna podjęta przez WHO w mediach społecznościowych jest kontynuacją strategii „dla młodzieży przez młodzież”, w ramach której będą oni protestować przeciwko manipulacyjnym taktykom przemysłu tytoniowego oraz wskazywać na jego szkodliwy wpływ na zdrowie, sprawiedliwość społeczną i środowisko.

Dzień ten to doskonała okazja, aby podjąć decyzję o rzuceniu palenia. Jest to trudne wyzwanie, ale korzyści zdrowotne są ogromne. Już po kilku godzinach od ostatniego papierosa zaczynają się poprawiać funkcje organizmu, a ryzyko poważnych chorób zaczyna stopniowo maleć. Wsparcie bliskich, grupy wsparcia oraz profesjonalna pomoc medyczna mogą znacząco zwiększyć szanse na sukces w walce z nałogiem.

Rzucenie palenia przyczyni się do polepszenia kondycji fizycznej, zmniejszenia infekcji dróg oddechowych, oraz porannego kaszlu. Pozwoli również na zmniejszenie ryzyka pojawienia się wielu chorób, które są następstwem palenia tytoniu, m.in.:

  • nowotworów: płuc, krtani, przełyku, gardła, pęcherza, szyjki macicy, nerek, jamy ustnej, trzustki, żołądka;
  • chorób układu krążenia – choroby niedokrwienne serca, zawały mięśnia sercowego, miażdżycy, nadciśnienia tętnicze;
  • chorób układu oddechowego: płuc.

 

Zachęcamy również do obejrzenia filmu promującego Światowy Dzień Bez Papierosa 2024.

Dowiedz się więcej

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Departament Zdrowia pod numerem 58 32 68 260
lub adresem e-mail dz@pomorskie.eu

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Departament Zdrowia
ul. Rzeźnicka 58
80-810 Gdańsk