4 lipca 2022 r. odbyło się drugie posiedzenie Zespołu ds. realizacji Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS (Zespół HIV/AIDS) na terenie województwa pomorskiego na lata 2022-2026
Spotkanie odbyło się w Gdańsku, przy udziale 14 z 21 członków Zespołu.
Dr hab. n. med. Tomasz Smiatacz – konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych oraz przewodniczący Zespołu ds. HIV/AIDS, powitał uczestników spotkania, a następnie poinformował o planowanej zmianie składu Zespołu – przedstawicielką Prezydenta Miasta Gdańska zostanie ponownie pani Małgorzata Wrzesińska, która uczestniczyła w pracach Zespołu w poprzedniej kadencji.
Kolejnym punktem agendy spotkania, była relacja z obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Zmarłych na AIDS. Głos zabrał Adam Hęćko – Prezes Fundacji Pomorski Dom Nadziei, która organizowała obchody. Wydarzenie odbyło się 15 maja po Mszy w kościele św. Jana w Gdańsku. W niebo poszybowały tradycyjnie czerwone balony, zakupione dzięki dotacji UM Gdańska.
W dalszej części posiedzenia omówiono plan pracy Zespołu do końca roku, w tym plan obchodów 1 grudnia. Małgorzata Paliwoda – koordynatorka PKD w Gdańsku i Gdyni zaproponowała, aby połączyć grudniowe obchody z Tygodniem Testowania i wzmożoną akcją promocyjną m.in. poprzez plakaty w pociągach SKM.
Zbigniew Zawadzki z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej przypomniał również o idei organizowanego kilka lat temu Pomorskiego Festiwalu Krótkich Filmów o HIV, w ramach którego młodzi twórcy ze szkół ponadgimnazjalnych prezentowali przed profesjonalnym jury autorskie filmy poświęcone tematyce HIV i AIDS. Omówiono możliwości ewentualnego sfinansowania takiego wydarzenia, być może w formie tzw. małego grantu dla Polskiego Towarzystwa Oświaty Zdrowotnej, które w poprzednich latach było jednym z organizatorów festiwalu.
Uczestniczki spotkania ze Słupska – Beata Pawlicka z Urzędu Miasta oraz Katarzyna Żuchlińska – koordynatorka tamtejszego PKD opowiedziały o działaniach podejmowanych przez reprezentowane przez nie instytucje i wyraziły chęć zaangażowania się w prace Zespołu nad obchodami 1 grudnia, tak aby dotarły one również do zachodniej części województwa.
Następnie A. Hęćko poruszył kwestię organizowanych przez Fundację od 2005 roku spotkań z młodzieżą szkolną w ramach projektu „Profilaktyka HIV/AIDS-młodzież”. Wyraził wątpliwość co do możliwości ich dalszej realizacji w świetle zmian Prawa oświatowego i wynikającej z nich zwiększonej kontroli Kuratorium nad akcjami i warsztatami organizowanymi w szkołach. Wskazał również, że ze względu na inflację i wzrost kosztów, pod znakiem zapytania stoi organizacja turnusów terapeutyczno-rehabilitacyjnych dla osób seropozytywnych i ich bliskich. M.Paliwoda opowiedziała członkom Zespołu o działaniach Krajowego Centrum ds. AIDS, które uruchomiło dodatkowe środki na testowanie w kierunku HCV i kiły.
Podkom. Barbara Gawłowicz-Witkiewicz z Wojewódzkiej Komendy Policji zaproponowała przeprowadzenie zdalnych szkoleń mających na celu podniesienie kompetencji policjantów w zakresie tzw. „profilaktyki społecznej”. Szkolenia miałyby dotyczyć ogólnie rozumianej tematyki HIV/AIDS, w tym m.in. postępowania poekspozycyjnego. Aleksandra Gac z Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego przypomniała, że można również wykorzystać wykłady, które zostały nagrane w ramach zorganizowanej przez Zespół w 2020 r. konferencji „HIV/AIDS. Kto? Gdzie? Kiedy? Jak?”.
(LINK DO MATERIAŁÓW Z KONFERENCJI)
Paweł Woźniakowski – dyrektor Ośrodka Readaptacji Stowarzyszenia Solidarni „PLUS” EKO „Szkoła Życia” w Wandzinie odniósł się do problemów, z jakimi spotykają się chorzy na AIDS, jakie obserwuje w swojej pracy. Opowiedział o powszechnie stosowanej skali Barthel, która służyć ma ocenie sprawności i samodzielności pacjentów, jednak jest zupełnie nieadekwatna w przypadku pacjentów chorych na AIDS. Przez konieczność jej stosowania, chorzy są wypisywani z Ośrodka zbyt wcześnie, lub nie są przyjmowani, gdyż zgodnie z uzyskanym wynikiem, nie kwalifikują się do leczenia w ZOL. Później wracają w o wiele gorszym stanie, przez co nie tylko bardziej cierpią, ale również generują wyższe koszty. Wskazał także na ciągłą stygmatyzację pacjentów z AIDS, którym często odmawia się udzielenia świadczeń. Zaprosił również członków Zespołu na wizytę studyjną do Wandzina.
Termin kolejnego spotkania zaplanowano na październik.
Na tym zakończono posiedzenie.